Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Hz. Fatıma’yı (a.s) Anma Ve DMKG Görkemli Bir Törenle Kutlandı

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) biricik kızı, Şah-ı Merdan İmam Ali’nin (a.s) eşi ve cennet kadınlarının efendisi Hz. Fatıma’nın (s.a) mübarek veladetinin yıldönümü münasebetiyle Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Zehra aana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Hz. Fatıma’yı (a.s) anma ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü” büyük bir coşkuyla kutlandı. 

15 Ocak 2023
Hz. Fatıma’yı (a.s) Anma Ve DMKG Görkemli Bir Törenle Kutlandı

Törene, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Güven Aydın, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cavad Maboudi Far, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Özkan, CABİR Başkanı Ayetullah Seyyid Seccat Karakuş, Zeynebiye Derneği Başkanı Ali Şahintekin, CAFERİDER Başkanı Hasan Babur, İFA Spor Kulübü Başkanı Aydın Aydeniz, ZHGM Başkanı İrfan Tuncay, ATADER Başkanı Bedri Buyruk, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ve binlerce Ehl-i Beyt dostu katıldı.

Zehra Özgündüz’ün sunduğu program, Bedir’den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den 15 Temmuz ve Karabağ Şehitlerine kadar tüm şehitler için yapılan saygı duruşu, İstiklal marşı ve Zeynebiye Camii Âlimi Ehed Talan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

“Cennet gençlerinin efendileri Hasan ve Huseyn O’nun oğullarıdır.”

Veladet programı Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Meftune Atam’ın selamlama konuşmasıyla devam etti. Atam konuşmasında; “O Fatıma ki; babası, yaratılmışların en üstünü, Rahmet Peygamberi  Muhammed Mustafa’dır.  O Fatıma ki; Şahı-ı Merdan, Haydar-ı Kerrar, Ali’yel Murtaza O’nun kocasıdır.  O Fatıma ki; cennet gençlerinin efendileri Hasan ve Hüseyin O’nun oğullarıdır. O Fatıma ki; belagat, fesahat ve şecaatin kadın timsali Zeyneb, O’ nun kızıdır. Ama bütün bu vasıfları bir yana; kendi ahlakıyla, erdemiyle, iffetiyle, ismetiyle, ilkeli duruşuyla kısaca bütün bu faziletleriyle zaten tek başına, Ali Şeriati’nin deyimiyle Fatıma Fatıma’dır.” dedi.

“Al-i Aba’nın merkezinde Hz. Fatıma (s.a) vardır.”

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz törende yaptığı konuşmada; “Peygamberimizin ifadesiyle Hz. Fatıma (s.a), dört Seyyidet'ün-nisâ’dan birisi ve en üstünüdür. Hz. Âdem’in (a.s) cennetten kovulduktan sonra mutlak yalnızlığın kahrıyla kavrulurken sığındığı Al-i Aba’nın merkezinde Hz. Fatıma (s.a) vardır. 

Ehl-i Sünnet kardeşlerim size kim bu Şia’lar Ayşe annemize sövüyor diye bilgi verirse yalandır. Bizler annemize sövmeyiz, sövdürmeyiz ve de saygıda kusur etmeyiz. İmam Ali (a.s) 156. hutbesinin ilk paragrafında Ayşe’nin kendisinden yapmış olduğu savaştan dolayı ‘hesabını Allah’a verecektir. Benden yana kendisine iade-i itibar ediyorum’ demiştir. Aynı şekilde saygınlığı devam edecek diye buyurmuştur. İmamım Ali (a.s) böyle buyurmuştur, bunun aksini iddia eden halt eder. Ama Ayşe annemizi getirip Hz. Fatıma (s.a), Hz. Zeyneb (s.a) hatta ve hatta Seyyidet'ün-nisâ Hz. Hatice (s.a) ile yarıştırmak kimin ne haddine? Allah Hz. Hatice’ye (s.a) Cebrail ile özel selam gönderirdi. Hz. Hatice (s.a) ile yarışacak kimse yoktur. Peygamberimizin bu dünyada Hz. Fatıma’dan (s.a) daha çok sevdiği kadın var mı? Hz. Muhammed’in (s.av) Risâlet ücreti yakınına gönülden bağlılık göstermektir. Ücretini ödemediğin şeyin ne bu dünyada ne de ahirette şefaatinden yararlanamazsınız! Peygamberimizin Risâlet ücreti de Hz. Fatıma’yı (s.a), kocasını ve oğullarını sevmek ve gönülden bağlanmaktır. 

Zehra Ana Derneği,kutluyorum sizleri, inşallah ruz-i mahşerde Hz. Fatıma’nın (s.a) kerem eli sizin elinizde olacaktır. Sizler ki, bu dünyada O’nun eli oldunuz. Ve siz değerli Zehra Ana Derneği’nin gönüllüleri, sizler bugün de Hz. Fatıma’nın cömert elini fakir ve fukaranın üzerine uzatmış oldunuz, Hz. Fatıma (s.a) ruz-i mahşerde yardımcınız olsun. Bayramınız kutlu olsun. Peygamberimizin saydığı ve sevdiği Hz. Fatıma’nın (s.a) şefaati üzerinize olsun.” dedi.

“Ehli Beyt öyle bir ev halkı ki, kutsal kitabımız o evde nazil olmuştur.”

Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Özkan törende yaptığı konuşmada; “Hz. Muhammed (sav) ve sevgili eşi Hz. Hatice’nin kızı Hz. Fatimatü’z Zehra’nın Doğum Yıldönümü ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü kutlu olsun! Peygamberimiz O’na “Ümmü Ebîha” yani “Babasının Annesi” lakabını takmıştı. Biz de buradan ilan ediyoruz ki, Hz. Fatıma, sadece babasının değil, hepimizin de annesidir. Hz. Fatıma, yaşamıyla adaleti, paylaşımı ve örnek bir eş olarak aileyi en yüksek vasıfla temsil etmiş; tarihin ender kaydettiği yiğitlikte emsalsiz bir kadın olarak, bugün de bizlere doğru yolu gösteriyor. Ehli Beyt öyle bir ev halkı ki, kutsal kitabımız o evde nazil olmuştur. Yine Yüce Allah, Kuran’ı Kerim’inde Ehli Beyt’i sevmeyi bizlere farz kılmıştır.  Hz. Muhammed (sav) de şöyle buyurmuş: “Fatıma benim parçamdır, O’nu inciten beni incitmiş olur.” Peygamberimiz, Hz. Fatıma’yı kendisinden parça olarak görmüş, O’nu ne kadar çok sevdiğini hep dile getirmiştir. O dönemde zorluklar yaşayan kız çocuklarının tıpkı erkek çocukları gibi sevilmesini tavsiye etmiş, Fatıma’ya olan sevgisini halkın önünde göstermekten hiç çekinmemiştir. Çünkü Fatıma, babasının sırrı idi.” dedi.

“Ehl-i Beyt Fatıma Ananın etrafında toplanmıştır.”

Gazeteci Güliz Taşlı törende yaptığı konuşmada; “Böylesine kutlu bir günde Hz. Fatıma’nın (s.a) doğum gününde bir aradayız. Hz. Fatıma’dan (s.a) Ehl-i Beyt’e varılır. O Fatıma Ana ki, karanlığın ortasında birer kutup yıldızı olmanın ne demek olduğunu bizlere somut olarak gösterendir. O Fatıma Ana ki, karanlığı aydınlığa çevirendir. Öyle ki Ehl-i Beyt, Fatıma Ana’nın etrafında toplanmıştır. Hz. Fatıma (s.a) Kevser’in sakisidir. Allah’ın ipine sımsıkı sarılarak Ehl-i Beyt’in nurlu ışığında yürümeyi ve onlar gibi olmasak da on dört masumu kendimize örnek alarak yaşamayı bizlere nasip etsin yüce Allah. 

İşte bu bağlamda bekleyen gözlere umut  olan Zehra Ana Derneği’nin yapmış olduğu çalışmalardan ötürü kendilerini kutluyorum. Ve umuyorum ki bu güzel anlamlı iyilik hareketi daha çok büyür ve daha çok ihtiyaç sahibi insanımıza ulaşır.” dedi.

Ayrıca veladet programında Zakir Volkan Yılmazer’in deyiş ve methiyeleriyle, Zehra Ana Çocuk Korosu’da ilahileriyle coşkulu anlar yaşattı.

Koronun ardından veladet programı Azerbaycan'dan katılan ünlü Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi ve en küçük meddah olan Seyyid Hüseyin Boradigahi’nin okuduğu methiyeler ve çekiliş töreninin ardından son buldu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.