Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Yemen'e 100 Bin Füzeli Saldırı

Yemen'de el Mühre sakinlerinin mütecaviz Suudiler'e karşı greve giderken Yemen milleti şimdiye kadar 100 bin füzeli saldırı Yemen'e karşı düzenleyen mütecaviz Suudi koalisyona karşı birleşik cephe kurulmuştur.  

15 Ekim 2018
Yemen'e 100 Bin Füzeli Saldırı

Suudi Arabistan'ın Yemen'deki cinayetleri, Yemen halkı tarafından yoğun şekilde protesto edilmiş ve kınanmıştır. Ülkenin tüm vilayetlerinde Suud karşıtı eylemler düzenlenmeye devam ediyor.
 
Yemen'in doğusunda yer alan ve Suudi Arabistan'ın yönetim ile resmi bir anlaşmadan yapmadan Yemen topraklarında petrol boru hattı inşa etme kararını kınayan el Mühre sakinleri de süresiz greve gittiler.
 
Son sıralarda yapılan açıklamalarda Amerikalılar, Suudi Arabistan'a fırlatılan füzelerin İran değil, Yemen ordusuna ait olduğunu ve eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih döneminde satın alınan ve Ensarullah güçlerince geliştirilen füzelerle savaş boyunca Suudi sınırlar ve topraklarının derinliği hedef alınmıştır.
 
Yemen ordusu ve halk güçleri şimdiye kadar 200'den fazla balistik füze Suudi Arabistan'ın topraklarına fırlatmıştır. İlk füze savaşın üzerinden sadece 40 gün geçerken Suudi Arabistan'ın 24 Mart 2014'ten itibaren masum ve savunmasız insanların üzerine füze yağdırmasına karşılık olarak bu ülkenin topraklarına fırlatıldı.
 
Ensarullah hareketi, Suudi Arabistan'ın Yemen topraklarındaki askeri müdahalesine ve bu rejimin cinayetleri ve hava saldırılarının sürmesine karşılık olarak füze ile yanıt verildiğini duyurmuştur.
 
Uluslararası raporlara göre geçen 4 senede Suudi Arabistan tarafından Yemen'e 100 binden fazla füze fırlatılırken Suudi tarafın itirafına göre aynı sürede 204 adet balistik füze Yemenli güçlerce Suudi Arabistan'a fırlatılmıştır.
 
Uluslararası raporlarda, Suudi Arabistan'ın saldırıları Yemen vatandaşlarına karşı savaş suçlarının yaşanmasına sebebiyet verdiğine ve Suudi Arabistan'ın bu ülkede vuku bulan savaş suçlarının toplam yüzde 60'ından fazlasından doğrudan sorumlu olduğuna vurgu yapılmıştır.
 
Suudi Arabistan, eski ve firari cumhurbaşkanı Mansur Hadi'yi yeniden iktidara getirmek bahanesiyle Yemen'e saldırmaya başladı. Geçen 4 senede Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği hava ve kara saldırılarının yüzde 85'i sivil hedeflere yapıldı. Uluslararası raporlarda buna vurgu yapılmıştır.
 
Suudi Arabistan, Yemenli sivillere karşı çok sayıda savaş suçu işlemiştir.
 
Ensarullah Hareketi, Yemen'de Suudiler'in plan ve projelerine karşı çıkan ilk silahlı halk hareketi oldu. Bu çatışmalar, 2014 yılından beri doğrudan devam etmiştir.
 
BM Sözcüsü Ferhan Hak, Yemen'in batısındaki Hudeyde liman kentini bombalandığı gece, bu savaşzede ülkenin genel durumunu gazetecilere paylaştı.
 
Suudi koalisyonun 24 saattir Hudeyde'yi bombalamaktadır ve BM'ye bağlı ajanslar, bu saldırılarda şimdiye kadar 5 sivilin öldüğünü bildiriyor.
 
New York’ta BM merkezinde gazetecilere konuşan Ferhan Hak, "dünyanın en kötü insani durumu Yemen'dedir ve 22.2 milyon Yemenli, yardıma ciddi ihtiyacı var.1 dedi.
 
BM Sözcüsü, Hudeyde'nin yoğun şekilde bombalandığına işaretle ve olayı "şiddetin tırmanması" olarak niteleyerek, son 24 saatte Hudeyde'nin güneyinde artan şiddetin sonuçlarını değerlendirmekte olduklarını kaydetti.
 
Ferhan Hak açıklamasının devamında, Suudiler'in son aylarda saldırılarının tırmanmasının yol açtığı etkilere işaretle, hazirandan beri 5 bin 700 Yemenli'nin şiddet sonucu göçzede olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.