Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

İmam Hasan Askeri (as)' ın Kutlu Doğumu

On birinci imamımız, İmam Hasan Askeri (as) kutlu doğumu münasebetiyle tüm Ehlibeyt dostlarına tebrik arz ederiz.  

29 Ocak 2015
İmam Hasan Askeri (as)' ın Kutlu Doğumu

Adı: Hasan (a.s).

Lakabı: Askeri.

Künyesi: Ebu Muhammed.

Baba-Anna: İmam Ali Naki (a.s), Selil Hatun.

Doğumu: Hicretin 232. yılı Rebi’us-Sani’nin 8’inde veya Rebi’ul-Evvel’in 24’ünde Medine’de doğdu.

Döneminin Halifeleri: Mu’taz billah, Muhtemed billah, Mutemed alallah.

İmameti: Altı yıl (254-260).

Şahadeti: Hicretin 260. yılı Rebi’ul-Evvel ayının 8’inde Mu’temed’in hilesiyle 28 yaşında Samerra’da şahadete erişti.

Mezarı: Irak’ın Samerra kentinde.

Yaşam Dönemi:

1) İmamet öncesi dönem, 22 yıl. (232-254)

2) İmamet dönemi, 6 yıl. (254-260)

Ömrünün büyük bir kısmını zindanda ve gözaltında geçirmiş ve bundan dolayı da Askeri lakabını almıştır.

Çocukları: İmam Mehdi (a.f)

İMAM HASAN ASKERİ (A.S)’IN KISACA HAYATI

On birinci İmam Hasan Askeri (a.s), hicri 232 yılı Rebi’us- Sani ayının sekizinci ya da dördüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Babası İmam Ali Naki, annesi ise Hudeyse’dir; Susen olarak da tanınır.

İmam (a.s) Samirra'da "Askeri"(1) adındaki bir mahallede ikamet ettikleri için "Askeri" lakabıyla meşhur oldular. Hazret'in diğer meşhur lakapları "Zekiy" ve"Nakiy" dir. Künyeleri ise "Ebu Muhammed"dir.

İmam Hasan Askeri (a.s) 23 yaşındayken Allah’ın emri ve babasının vasiyeti üzerine İmam oldu. İmam Hasan Askeri (a.s), değerli babası gibi Samerra şehrinde askeri bir bölgede gözaltına alınmıştı. Bu yüzden de Askeri lakabıyla anılmıştır. Değerli ömrünün bir kısmını da zindanda geçirmiştir. Halk, serbestçe o hazretle görüşüp ilminden yararlanamadığı halde O’ndan çok değerli hadisler naklolunmuştur. Güzel ahlakı, ilmi ve fazlı, hiç kimseye gizli değildi.
İmam Hasan Askeri (a.s), 28 yıl bu dünyada yaşadıktan sonra hicri 260’da Rebi-ul Evvel ayının sekizinci ğünü Samerra’da zehirletilerek şehit edildi ve mübarek naaşı aynı şehirde defnedildi.

Tek evlat ve vasiyleri, varlığının nuru gaybet bulutu ardında gizli olan ve Allah Teala irade ettiğinde kıyam ve zuhur ederek yer yüzünü zalimlerden temizleyecek ve alemi adaletle dolduracak olan, imamların (a.s) sonuncusu, on ikinci önder emir sahibi ve imam'ı zeman hz. Hüccet İbn-il Hasan el-Mehdi aleyhisselâmdır (ruhlar ona feda olsun).

İmam Askeri'yi (a.s) görenler onu şöyle tarif etmişlerdir: "O hz. buğday tenli, iri gözlü, güler yüzlü, uzun boylu, heybetli ve azametli idi."

Onuncu İmam şehadete ulaştıkları zaman imam; (a.s) 22 yaşlarında idi. Babalarından sonra imamet süresi 6 yıl ve ömrü şerifleri 28 yıldır, hicrî 260'da 28 yaşlarında şehadet'e ulaştılar.

Onbirinci İmam'ın (a.s) ömrü şerifleri Abbâsi halifeleri "Mütevekkil", "Muntasar", "Musta'in", "Mu'tez", "Muhtedi" ve "Mu'temid'in zamanında geçmiş ve Mu'temid'in eliyle şahadete ulaşmıştır.[2]

________________

1- O mahalle Abbasi hükümetinin Türk ordularının ikamet yeri olduğu için) "Askeri" adıyla adlandırılıyordu. (Tetimmet'ul-Muhtasar fi-Ehbar'il-Beşer c:1, s.348.

2- Bihâr c: 50 s.235-239 ve 325.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.