Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

İki lider yaratan 'Hz. Ali' kitabı

AKP'nin fikir babası Korkut Özal, abisi Turgut Özal ile Başbakan Erdoğan'ın liderlik sırlarını, başucu kitabı yaptıkları 'Hazreti Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler'inden öğrendiğini söyledi 

20 Aralık 2008
İki lider yaratan 'Hz. Ali' kitabıMerhum 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal, abisinin liderlik sırrını Hazreti (Hz.) Ali'nin kitabına borçlu olduğunu söyledi. Özal, 'Turgut Bey ülkeyi bu kitapla yönetti; Tayyip de bu kitapla büyüdü' dedi. Özal ile Erdoğan'ın ortak noktalarının temelini bu kitabın oluşturduğunu belirten Korkut Özal, Hz. Ali'nin öğütleri ve felsefesinin, çok büyük değer taşıdığını ifade etti. Özal, 'Bütün yöneticiler bu kitabı okumalı' tavsiyesinde bulundu.

İşte, Türkiye'nin siyasal yaşamına damga vuran iki devlet adamının faydalandığı, 'Hz. Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler' kitabından önemli başlıklar:

 • Hiddetine, gadabına (öfkene), eline ve diline hakim ol
 • Sakın halkından uzun müddet uzak veya saklı durma
 • Halka sevgi ve merhamet besle
 • Alçak gönüllü ve ölçülü ol
 • Denetime önem ver
 • Hiçbir işi ihmal etme
 • Sana helal olmayan şeylerde nefsine karşı sıkı dur
 • Hiçbir cezalandırman için katiyen sevinme. Sakın 'ben tam bir kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler' deme
 • Etrafındakilerden, ileri gelenlerinden ve akrabalarından hiçbirine katiyen toprak (devlet elindeki bütün imkanlardan yararlanma hakkı) verme
 • Adaletten katiyen ayrılma. Böyle yapmazsan zulmetmiş olursun
 • İnsanlar hakkındaki bütün kin düğümlerini çöz. Seni intikama doğru sürükleyecek iplerin hepsini kes. Sence açıklık kazanmayan şeylerin tümü hakkında anlamamış görün. Şunu bunu gammazlayanların sözüne sakın çarçabuk inanma
 • Alkışa ve yersiz övgüye müsamaha etmek insanı büyüklenmeye sevk eder ve kibire yaklaştırır. Sakın insanların iyisiyle kötüsü senin yanında bir olmasın.
 • Askerlerinin başına öyle birini geçir ki, Allah'a, Resulüne ve devlet başkanına karşı sence hepsinden daha bağlı ve sadık, kalbi hepsinden temiz ve aklı başında olmak itibariyle hepsinden üstün bulunsun.
 • (Adliye ve hakimler hakkında) Halk arasında hüküm vermek için öyle birisini seç ki, hatasında ısrar etmesin, hakkı gördüğü an döneceği yerde dili tutulup kalmasın, hiçbir zaman tamah ettiği bir menfaatin kaybolacağı gibi bir endişeye düşmesin.
 • Sakın şahsi yakınlık veya tesir altında kalarak hiçbir kimseye vazife tevdi etme
 • Memleketin imarına sarfedeceğin emek, vergi toplamaya harcayacağın himmet ve gayretten fazla olmalı
 • Ticaret ve zanaatle uğraşanlar vardır ki, bunların bir kısmı oturduğu yerde çalışır, bir kısmı şuraya buraya mal götürür, bir kısmı da elinin emeğiyle geçinir. Bunların hepsine iyi muamele et.
 • Yetimleri ve yaşlı bulunduğu halde hiçbir çaresi olmayan kimselerin geçimini üzerine al
 • İhtiyaç sahipleri için sırf kendileriyle meşgul olacağın zaman ve mekan ayır.
 • Düşmanla aranızda bir sözleşme akdettiysen, yahut ona karşı bir taahhüdün varsa yapılan sözleşmeye riayette bulun, ahdini yerine getir. Verdiğin sözü muhafaza için icap ederse hayatını bile feda et.

  Özal kitabı AKŞAM'a hediye etti

  Hz. Ali'nin sözleri ve hutbeleri, Nehc-ul Belağa adıyla bir araya getirilmiş. Kitapta, kendisinin İslam inancının temel ilkelerinin yanı sıra, devlet yönetimiyle ilgili düşünceleri de yer alıyor.

  'Hazreti Ali'den Devlet Adamlarına Öğütler' adlı kitap ise İslam devletinin

  Hz. Peygamber'den sonraki dördüncü Başkanı Halife Hz. Ali'nin Mısır'a vali olarak atadığı Malik bin El Haris El Neşter'e gönderdiği bir emirnameden oluşuyor. Bu emirname, özellikle devlet yönetiminin ilkeleri anlamında temel referans kitabı olarak kabul edilmiş. Aslı Arapça olan bu mektubun ilk tercümesi İstiklal Marşı'nın Yazarı Mehmet Aktif Ersoy tarafından yapılmış ve ilk olarak 1959 yılında 'Diyanet İşleri Reisliği' tarafından yayınlanmış. Korkut Özal'ın yeniden yayınlattığı kitapta, Hz. Ali'nin öğütleri, Türkçe'nin yanısıra, İngilizce ve Arapça olarak da yer alıyor. Özal, bu kitabı AKŞAM'a hediye etti.

  'Ben ilmin şehriyim Ali de onun kapısı'

  Hz. Peygamber'in Amcası Ebu Talip'in oğlu olan Hz. Ali, aynı zamanda Peygamber'in kızı Fatıma'nın da eşidir. Daha çok genç

  yaşta olmasına rağmen, Hz. Peygamber'in İslam'a davetini ilk kabul edenlerden olduğu için, İslam tarihinde ayrı bir önemi vardır. Hz. Ali, Peygamber'den sonraki halifelerin dördüncüsü, ancak İslam dünyasındaki bir başka yoruma göre Ehl-i Beyt İmamları'nın ilkidir.

  Hz. Peygamber'in kızı Fatıma ile evliliğinden olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in ve onların soyundan gelenlerin oluşturduğu 12 isim, Ehl-i Beyt imamları olarak kabul edilir. İşte İslam dünyasında farklı yorumlarla birlikte varlığını sürdüren Ehl-i Beyt ya da 12 İmam öğretisinin temellerini bunlar oluşturmaktadır.

  BEN İLMİN ŞEHRİYİM

  Anadolu Aleviliği'nde de Ehl-i Beyt imamları ve özellikle de Hz. Ali, iyiliğin ve erdemin sembolü olarak kabul edilir. 'Eline, beline ve diline hakim olma' şeklinde özetlenen ve İslam dünyasındaki Şii yorumdan farklı olan bu inancın sembol insanları Ehl-i Beyt mensuplarıdır. Hz. Ali, ilk genç Müslüman olması ve özellikle 'Zülfikar' adlı kılıcıyla katıldığı savaşlarda gösterdiği büyük kahramanlıkların yanı sıra, vefatına kadar Hz. Peygamber'in çok yakınında bulunarak tüm eğitimini onun yanında tamamladı.

  Bu durum Peygamberin sözlerine 'Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır' şeklinde yansımıştır. Yine Hz. Peygamber, onunla olan yakınlığını iki kardeş peygamber olan 'Musa ile Harun'un yakınlığına' benzetmiştir.
 • Yorumlar
  Adınız
  Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
  Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.