ZHGM'den Büyük Nevruz Programı (Foto)

Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu tarafından hazırlanan Nevruz Bayramı ve İmam Ali (a.s) 'nin Doğum Günü programına hafta içi olmasına rağmen ilgi büyüktü.

Programa, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Cumhur İttifakı AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul milletvekili Şamil Ayrım, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece İlçe Müftüsü Mustafa Temel, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetici katıldı.
program şehitler için yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başladı.Halkalı Bağlar Beyazıt Cami İmamı Ömer Kurt hocanın Kuran tilavetinin ardından Cabir üyesi Ehet Talan'nın okuduğu Nevruz duasının ardından Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu Başkanı İrfan Tuncay selamlama konuşması yaptı. Tuncay Konuşmasında, "Bizler tıpkı bugün olduğu gibi milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere taşımak için çalışıyoruz ve buna devam edeceğiz." dedi.
 
Tuncay'ın ardından ZHGM'nin faaliyetleriyle ilgili hazırlanan tanıtım filmi izletildi.
 
Ardından kürsüye davet edilen Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri adına konuşan Yılmaz Doğan Dede, Nevruz Bayramı'nın Alevi-Caferi inancında önemli bir yeri olduğunu, İmam Ali'nin doğum günü olması dolayısıyla da Sultan Nevruz adıyla anıldığını vurguladı. "Kabe'de dünyaya gelme şerefi sadece Hz. Ebutalib'in oğlu Ali Murtaza'ya nasip olmuştur, bu nedenle Nevruz gününde Cem Evleri'nde Cem erkanları yürütülür. Hepinizin Nevruz'u kutlu olsun, birlik beraberliğimize vesile olsun." dedi.
 
Ardından İME Kafkas Halk Oyunları Topluluğu'nun Kafkas gösterisi alanda coşku yarattı.
 
Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz yaptığı konuşmasında, "Nevruz bayramınız kutlu olsun. Nevruz dostluğun bayramı, Hz. Ali'nin doğum günü. Zaten Hz. Ali'nin doğum günü tek başına bahardır.O çiçektir, güldür, reyhandır. Ali'nin isminin geçtiği her yer bahar olur." dedi. Konuşmasına milli birlik ve beraberliğin önemine değinerek devam eden Karadeniz, el ele ve omuz omuza vermenin bahanelerinin aranması gerektiğini söyledi.
 
Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu yaptığı konuşmasında, "Bugün Nevruz Bayramı ve Hz. Ali'nin doğum günü, bugün yeniden uyanmanın günü, bugün Ali Bayramı, bayramınız kutlu, dilekleriniz kabul olsun. Nevruz, dini olduğu kadar milli bir anlayıştır. Kutuplaştırıcı anlayışa karşı panzehirdir. Ne kadar çok Nevruz, o kadar sevgi. Ülkemiz düzeyinde resmi bayram olarak yerini almalıdır." dedi. İmamoğlu, "Nevruz'unuz, Ehlibeyt'in ve İmam Ali'nin, Şehid-i Kerbela'nın şefaati hepimizin üzerine olsun." diyerek konuşmasını tamamladı.
 
İmamoğlu'nun ardından, Azerbaycanlı söz üstadları Ruslan Garayev ve Sabuhi Ağaguliyev okudukları mahnılarla salondan büyük alkış aldı.
 
UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülüne layık görülen Halk Ozanı Aşık Maksut Feryadi'nin okuduğu türkülerin ardından ZHGM Tiyatro Ekibi tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi sahne aldı.
 
Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, herkesin Nevruz Bayramı'nı kutlayarak başladığı konuşmasında tüm dünya halklarıyla birlikte ülkemize de barış, huzur ve saadet dolu günler getirmesini diledi. "Nevruz, insanlığa bahar getiren, bu coğrafyada yaşayan, özellikle Türk dünyasında halkların bayramı olarak gelmiştir. Fakat tarihte Aşura'ya denk geldiği söylenen dini olaylar, Hz. Adem'in tövbesinin kabul olması, Hz.Nuh'un gemisinin necat bulması, Hz.Musa'nın denizi yarması ve Firavun'un denizde boğulması gibi olaylar bugün meydana gelmiştir. İslam tarihinde ise, İmam Ali'nin viladeti, Gadir-i Hum'da Peygamberimiz tarafından müminlerin velisi ilan edilmesi de bugün olmuştur. Ayrıca Çanakkale zaferinin de yıldönümü Nevruz günlerine denk gelmiştir. Çanakkale'yi geçilmez kılan tüm şehitlerimizin ve o orduya komuta eden bütün komutanlarımızla birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün de ruhu şad olsun.
 
 
Bu seçimin ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum, Allah milletimizin birliğini dirliğini bozmasın. Kimin seçildiğinden daha önemlisi milli birliğimizdir. Milli birliğimiz oldukça düşmanın oyunlarını bozma gücüne sahibiz. Biz bir oldukça hiçbir düşmanın gücü bize yetmez." diyen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayırım ve CHP Eski Milletvekili Ali Özgündüz'ü de sahneye çağırdı, adaylarımızı seçilebilir yerden aday gösteren partiye oy verdiğimizi vurgulayan Özgündüz, milli birliğimiz, toprak bütünlüğümüz ve devletimizin bekasıyla sorunu olmayan bütün partilere eşit mesafede olduğumuzu söyledi. Özgündüz, mikrofonu vekillerimize uzatarak onların da halkın bayramını kutlamalarını istedi.
 
"Bize kırk yıl hain dediler, öteki dediler, ama bizi ötekileştiremediler, biz buranın asli unsuruyuz, yabancılık hisseden istediği yere gidebilir. Biz muhacir ve misafir gelmedik, toprağımızla birlikte iltihak ettik, iyi ki öyle ettik. Yüz yıldır biz bu vatana canımızı siper etmekten başka bir şey göstermedik ki, hıyanet ve ihanet göstermedik, biz öteki değiliz, biz biziz.
 
Özgündüz, "Her partiyle görüş ayrılıklarımız olabilir, her partide siyaset yapan insanlarımız vardır. Dün Suriye konusunda farklı düşünüyorduk, bugün fikirlerimiz daha çok örtüşüyor. Benim camiam Erdoğan düşmanı değildir, herhangi bir şeyi bahane ederek devletin başına hakaret etme hakkı kimsede yoktur." dedi.
 
Özgündüz'ün konuşmasının ardından Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nin tanıtım filmi izletildi.
 
İzletinin ardından TBMM eski başkanı ve Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım kürsüye davet edildi. Yıldırım, Nevruz'un dini ve tarihi olayların gerçekleştiği gün olduğunu ve İmam Ali'nin doğum günü olduğunu söyledi. Yıldırım, "Ehlibeyt bizim baş tacımızdır. Sizler memleketimizin kır çiçeklerisiniz. Sevinciniz ve coşkunuzla muhteşem bir tablo oluşturuyorsunuz. Allah Resulü, "Ali'nin kanı benim kanımdır, teni benim tenimdir, canı benim canımdır, her kim Ali'yi sever, beni seven de Allah'ı sevmiş olur, kim Ali'ye düşmanlık ederse bana da düşmanlık etmiş olur." buyurmuştur. Kerbela bizim acımızdır, Kerbela şehitlerini bu mübarek günde hürmetle anıyorum. Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, birlikte Türkiye'yiz. Bizi birbirimize düşürmek isteyen ve fitne salmak isteyenlere fırsat vermedik. Bunu Çanakkale'de, İstiklal Harbinde ve 15 Temmuz'da gösterdik. Nevruz, umut, bereket demektir, birlikte kutlanınca mutluluk kat kat artmaktadır, bu bayramı yarın torunlarımıza da aktaracağız. Destanlarla dolu bir milletiz, o destanlar yazılmasa, bugün bu topraklarda hür ve bağımsız yaşayamazdık. Farklılıklarımız bizim zenginliğimiz ve güzelliğimizdir. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birlikte kardeş olacağız.
 
Değerli hocamız burada çok güzel şeyler söyledi, kendisine teşekkür ediyorum. Bu topluluğu ben iyi bilirim, hocam hiç endişeniz olmasın Zeynebiye Külliyesi'ni bitmiş bilin, hayırlı uğurlu olsun. Bu camianın derdi benim derdimdir, Temel Karadeniz'in derdidir, Şamil Ayırım'ın, Ali Özgündüz'ün derdidir. Yeterki birliğimize halel gelmesin, bölücülere Allah fırsat vermesin. Bu güzel günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bahtiyarlık hissediyorum." dedi.
 
Yıldırım'ın konuşmasının ardından sahneye İFA Spor Kulübü Karate takımı geldi.Milli Takım'a seçilen karatecilerle birlikte Dünya ve Türkiye şampiyonlukları olan karateciler sahneye gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Daha sonra Ünlü Youtuber Ali Muhsin Atam'ın çektiği Çanakkale Şehitlerinin kanıyla ilgili video izletildi. Ali Muhsin Atam sahneye davet edilerek teşekkür edildi.
 
Program, çekilişle sona erdi.
 
Muhabir: Ümit Demirtekin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer Haberler