Mescidi Aksa Büyük Tehlike Altında

Uluslararası Kudüs Enstitüsü, Mescidi Aksa'nın temellerinin, siyonist rejim tarafından yapılan kazılar nedeniyle yıkılmak üzere olduğunu bildirdi.

Filistin Enformasyon merkezinin dün geçtiği habere göre Uluslararası Kudüs Enstitüsü yıllık raporunda mescidi Aksa'nın alt kısmında siyonist rejim kazıları ve tünellerinin sayısının 64'e çıktığını ve mescidi Aksa'nın her an çökme ihtimalinin bulunduğunu bildirdi.
 
Bu raporda, geçen ay Kudüs'ün işgalinin 50. Yıl dönümünde Mescidi Aksa'nın altındaki tünellerden birinde işgal rejimi bakanlar kurulunun toplanmasının, bu kazıların siyonist rejim destekli olarak sürdürüldüğünü gösterdiği belirtilmiştir.
 
BM, İsrail'in Doğu Kudüs'ten çekilmesini engelleyen yasa tasarısının gerilimin artmasına sebep olabileceğini söyledi.
 
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin siyasi işler konusundaki yardımcılarından Miroslav Jenca, İsrail parlamentosunun (Knesset), İsrail'in Doğu Kudüs'ten çekilmesini engelleyen yasa tasarısının ilk okumasını onaylamasını eleştirdi.
 
BM Güvenlik Konseyi, "Filistin dahil Ortadoğu'daki durum" konulu olağan toplantısını yaptı.
 
Toplantının başında konuşan Jenca, Mescid-i Aksa'daki gelişemelere değinerek tüm taraflara ibadet edenlerin ve ziyaretçilerin güvenliğinin sağlanması çağrısı yaptı.

Diğer Haberler