İran, Yeraltı Üssünü İlk Kez Gün Yüzüne Çıkardı

İran Devrim Muhafızları, füze ve rampaların yerleştirildiği yeraltı tünellerinden birinin görüntülerini paylaştı. Komutan Hacızade cephaneliklerin gelecek yıl yenileneceğini belirtirken, ülkesini tehdit edenlere de gözdağı verdi.

İran bir ilke imza atarak füze ve rampa ünitelerinin yerleştirildiği gizli bir yeraltı tünelinin kapılarını kameralara açtı. Dağların 500 metre altındaki ve yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tüneli gezdiren Devrim Muhafızları komutanı Emir Ali Hacızade, konumu belirtilmeyen bu tünelin, 'buzdağının görünen kısmı' olduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları’nın internet sitesinde yayımlanan habere göre, Hacızade “İran’ın her bir il ve kentinde yüksek dağların altına yerleştirilmiş uzun menzilli füze üsleri hazır beklemektedir” dedi. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, pazar günü ‘ülkenin uzun menzilli, karadan karaya, hassas güdümlü ilk balistik füzesinin başarıyla test edildiğini’ açıklamıştı.

'SAVAŞ ÇIKARMAYACAĞIZ'

Öte yandan halihazırdaki füzelerin gelecek yıl ‘yeni ve gelişmiş sıvı ve katı yakıtlı füzelerle’ değiştirileceğini belirten Hacızade, İran’ı tehdit edenleri de uyardı. Masanın üstündeki umutlara bel bağlayanların İran’ın masa altındaki askeri seçeneklerine şöyle bir bakmasının yeterli olacağını savunan Hacizade, “Savaş çıkaracak değiliz. Ama düşmanlarımız hata yaparsa, füze üslerimiz volkan gibi patlayacak” dedi. 

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, İran ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleriyle temmuzda imzalanan nihai nükleer anlaşmanın önceki gün  meclisten geçtiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de dün IRIB 1 kanalına konuşmuş ve "Nükleer müzakerelerde varılan anlaşma uygulanmaya başlansın, tüm ambargolar 1-2 ay içerisinde kaldırılacak" ifadesini kullanmıştı.

Diğer Haberler