Dünya Müslüman Kadınlar Günü Coşkuyla Kutlandı

Yaptığı başarılı çalışmalarla adından söz ettiren Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başarılı organizasyonlarına bir yenisini daha ekledi.

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Küçükçekmece Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Hz. Fatıma (sa)'yı Anma ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü programına Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, 24. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, El Mustafa Üniversitesi Rektörü Vahid Kaşani, El Mustafa Üniversitesi Bintul Huda  İlahiyat Fakültesi Akademisyenleri, Zehra Ana Iğdır Temsilciliği görevlilerinin yanısıra Zeynebiye Camiasının tüm kurumları, Ehlibeyt alimleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda Ehlibeyt dostu katıldı.
 
Sunuculuğunu Ali Demirtekin ve Zehra Bayat'ın üstlendiği program İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi.
 
Tören, Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den günümüze tüm şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Program, Beyazıt Bağlar Camii İmamı Ömer Kurt'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 
 
İlk olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yardım faaliyetlerinin aktaran bir klip izleyiciyle buluşturuldu. Klibin ardından ev sahibi olarak hoş geldiniz konuşmasını yapmak üzere Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam sahneye davet edildi. Söze katılımcıları selamlamakla başlayan Atam , “İmam Caferi Sadık (as) buyuruyor ki; her kim Hz.Fatıma'yı hakkıyla tanıyıp idrak ederse, Kadir gecesini idrak etmiş olur. Yüce Rabbim'den; hepimize bu yüce zatı hakkıyla tanımayı ve anlamayı nasip etmesini diliyorum.” diyerek konuşmasında derneğin yıl içindeki faaliyetlerinden bir kaçının altını çizmeden önce “Zehra Ana Derneği olarak; toplumdaki her türlü yoksulluk ve yoksunlukla mücadele etmeyi hedefleyerek çıktığımız bu yolda, Allah'ın izni ve siz değerli hayırseverlerimizin desteği ile 13 yılı geride bıraktık.
 
Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, bu süreçte elde ettiğimiz başarıların  asıl mimarı sizlersiniz. Bizler ise, veren el ile, alan el arasında güvenilir bir köprü olma gayretiyle,  sizlerin  desteğine  layık olmaya çalışıyoruz.” dedi. 
 
Yardımların düzenli ve tatmin edici oranda devam edebilmesi için halkın desteğini isteyen Atam, Zeynebiye Camii ve Külliyesi'nin yapımı için Zeynebiyeli kadınlar olarak her zaman destek vermeye devam edeceklerini belirtti.
 
Atam'ın konuşmasının ardından Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yıl içindeki tüm faaliyetlerinin kapsamlı bir şekilde anlatıldığı tanıtım filmi izleyicilerle buluştu.
 
Program, camiamız iş adamlarından ve Berlin İmam Cafer Sadık Camii Başkanı Hasan Babur'un kendisinin kaleme aldığı şiirleri seslendirmesi ile devam etti.
 
Program bir diğer ev sahibi Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in kürsüye davet edilmesi ile devam etti.
 
Alkışlarla kürsüye gelen Karadeniz, “Zülfikar yürekli kadınlarımızın onun peşinde gitme kararlılığının tesellisiyle avunuyoruz. Değerli kardeşlerim Hz. Fatıma niçin çok büyük? Çünkü Hz. Fatıma iki aslanı besledi. Onlara süt emzirdi ve o aslanları beslerken hep çocuklarına şu öğüdü verdi. Çocuklarım küfrün ve zalimin iti olacağınıza imanın ve mazlumun aslanı olun ki öldüğünüzde kabrinize it değil yiğit yazılsın. Şehit yazılsın diye onları büyüttü. İşte bugün Hz. Fatıma gibi anneler yetiştirmek istememiz ona benzemeye çalışmamız boş yere değil. Rabbim Hz. Fatıma'ya benzemek isteyen, ona özenen, onun yolundan gitmeye çalışan bütün kadınlarımıza rahmet etsin, bütün kadınlarımızdan razı olsun” dedi.
 
Program Karadeniz'in konuşmasının ardından Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz için hazırlanan özel kliple devam etti. “Zeynebiye Zeyneplerle güzeldir. Zeynebiye Özgündüz'le güzeldir.” temalı ve Seyyid Taleh Boradigahi tarafından seslendirilen parça katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.
 
Klibin ardından sahneye alkışlarla ve güller arasında çıkan Özgündüz, “Hz. Fatıma, Peygamberin kızı olmasının yanısıra kendi kişiliği şahsiyetiyle şah-ı zenandır. Peygamberimizin başka kızları da vardı onlara seyyidetün nisa, ümmi ebina dememiştir. Ancak Fatıma için Fahri kainat, şah-ı enbiya ona diyor ki ümmü ebiha, bir yanda diyor cennet anaların ayağı altındadır. Bir yanda diyor ki Fatıma benim de anamdır.
 
Kainatın bir numaralı hanımefendisi Fatıma'dır. Sonra anası Hatice sonra kızı Zeyneptir. En önemli örnek en güzel örnek odur. Müslüman kadın başka nerde örnek arıyorsun en güzel örnek Fatıma'dır. Mantenizle, bakışınızla, duruşunuzla, çocuk terbiye etmenizle, kız evlatlığınızla, analığınızla, bacılığınızla Fatime, Hatice ve Zeynep gibi örnekler önünüzde en kusursuz örneklerdir.
 
Ruzu mahşerde Allah Fatıma'ya buyuracak ki dostlarını seç. Fatıma düşmanı cennete gidemez, dostu da cehenneme gidemez. Fatıma'ya niye  Fatıma adı takıldı. Çünkü Allah Fatıma'nın zürriyesinin ve sevenlerinin kötünü cehennemden kesmiştir. 
 
İlahi sen şahid ol ben aşığım Al-i Aba'ya
 
Ya Rabbi, yaz alnıma kurbanlıktır bu kul Zehra'ya!
 
Ya Rabbi sen şahid ol biz fatıma mühibbiyiz, Fatıma'nın aşkına sığınarak sana geliyoruz. Bizi dünya ve ahirette fatimeden ayırma.” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Özgündüz'ün büyük beğeni alan konuşmasının ardından Zehra Ana Derneği tarafından uzun çalışmalar sonucu titizlikle hazırlanan ve tüm katılımcıların heyecanla beklediği “Kisa Hadisi” konulu hologram gösterisi yayınlandı. İzleyenlerin hayran kaldığı gösteri yoğun istek üzerine tekrarlandı.
 
Programda Ehlibeyt deyişlerini seslendiren zakirlerin performansı göz doldurdu. Yapılan kutsal mekan ziyaretleri ve süpriz hediye çekilişinin ardından program son buldu.
 
Muhabir: Ümit Demirtekin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer Haberler