Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Zeynebiye'de 2 Muharrem!

CAFERİDER ve Zeynebiye Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği, Kanal 12 Tv Genel Yayın Yönetmeni Mehdi Atam’ın sunuculuğunu yaptığı “İmam Hüseyin ve Kerbela” paneli, 8 Temmuz Pazartesi 2 Muharrem akşamı binlerce Ehl-i Beyt dostunun katılımıyla başladı. 

09 Temmuz 2024
Zeynebiye'de 2 Muharrem!

Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’nde buluşan Ehl-i Beyt dostları, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Yazar/Senarist Ahmet Turgut ve İlahiyatçı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır’ın konuşmalarını dinlediler.

Yazar/Senarist Ahmet Turgut panelde yaptığı konuşmasında, “Hüseyin Efendimiz haricindeki etkin şahsiyetler, Yezid gibi birine biat ederlerse dinlerini satmış olmaktan korkuyorlardı. Oysa Hz. Hüseyin efendimiz, Yezid gibi birine biat etmiş olsaydı, sadece kendi dinini değil, topyekûn ümmetin dinini satmış olurdu maazallah. Niye?
Zira Peygamber Efendimiz “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim” buyurmuştu. Hz. Hüseyin’in Peygamberimizden olması gayet açık. İmam Hüseyin soy, ilim ve hidayet olarak Resulullah’ın varisidir. Şuurunu ve ahlakını Resulullah’tan almıştır. Peygamberimizin “Ben de Hüseyin’denim” buyurması, “O’nun vereceği kararların altına aynıyla imza atacağını” bildiriyor. 
Evet, bundan sebep Hz.Hüseyin maazallah Yezid’e boyun eğecek olsaydı, Peygamber Efendimizin tebliğ ettiği din tanınmayacak hâle gelirdi. Böylesi bir sorumluluğun sahibi olan Hz.Hüseyin, başkalarının yaptığı gibi ödüllere kanarak veya tehditlerden korkarak Yezid’e biat edemezdi. Etmedi nitekim.” dedi.

Turgut’un ardından panelde konuşan İlahiyatçı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, “Tabiata hiç kimse kanun koyamadığı gibi yüce Allah’ın dinine hiç kimse koyamaz. Bizler Allah’a tam teslim olmak zorundayız. Dinimizi çok iyi ögrenip, kavramamız lazım. Günümüzde bütün dünyada İslam’a çok büyük bir yönelim var.” dedi.

Panelde konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, “Kur’an-ı Kerim’in oğlu, Muhammed’in oğlu, Hz. Ali’nin oğlu İmam Hüseyin (a.s) Yezid’e bütün mezalimlerini onaylayarak aleni bir şekilde  biat etseydi, işte o zaman İslam’ın Fatiha’sı okunurdu. İmam Hüseyin (a.s) bu savaş olmasın diye Allah’ın evine de sığındı, orada da rahat bırakmadılar. Kabe’de İmam Hüseyin’e (a.s) babası İmam Ali (a.s) gibi suikast düzenleyecektiler. İmam Hüseyin’e (a.s) sadece Kufe’den davet gelmişti. Ama sonra onlar da verdikleri sözleri tutmadılar. O kurbangahda Fırat nehrine yakın olmasına rağmen O’nu çöle mahpus ettiler. Kurda kuşa helal olan Fırat’ı, Al-i Muhammed’e yasak etmişlerdi.” dedi.

Konuşmaların ardından panelde Ehl-i Beyt dostları, Azerbaycan’ın ünlü Ehl-i Beyt meddahı Seyyid Taleh Boradigahi’nin mersiyeleriyle gözyaşlarına boğuldu.

Panel, Kanal 12 TV’den canlı olarak yayınlandı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.