Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Zeynebiye'de 1 Muharrem!

Zeynebiye Derneği ve Caferider'in ortaklaşa düzenlediği, Kanal 12 Tv Genel Yayın Yönetmeni Mehdi Atam’ın sunuculuğunu yaptığı “İmam Hüseyin ve Kerbela” paneli, 7 Temmuz Pazar 1 Muharrem akşamı binlerce Ehl-i Beyt dostunun katılımıyla başladı. 

08 Temmuz 2024
Zeynebiye'de 1 Muharrem!

Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’nde buluşan Ehl-i Beyt dostları, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Yazar/Senarist Ahmet Turgut ve Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek’in konuşmalarını dinlediler.


“Yok mu diyerek! Hz. Hüseyin’den (a.s) emanet bir sesle sesleniyor.”

Yazar/Senarist Ahmet Turgut panelde yaptığı konuşmasında, “Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir video izlemiştim. Gazzeli bir çocuğun babası birkaç hafta önce vefat etmiş. Amcasının yanında ve amcası da yaralanmış. “Amca sen de beni bırakıp gitme” diyor! Bu çocuk Beytullah‘ın örtüsüne yapışıp, “Amca yokluğunu ne çabuk hissettirdin?” diyen Resulullah’tan bir hal paylaşıyor. Bu çocuk belki de o vakayı duymamış. O çocuklar Lübnan’daki, Pakistan’daki, Bosna’daki, İran’daki ve Türkiye’deki amcalarına, dayılarına da sesleniyor. 2 milyar Müslüman’ın er kişisine amca-dayı diyerek sesleniyor. 2 milyar Müslüman’ın hatun kişisine abla-teyze diyerek sesleniyor. “Yok mu?” diyerek, Hz. Hüseyin’den (a.s) emanet bir sesle sesleniyor.

Hz. Hüseyin’e (a.s) vekaleten o çağrıyı tekrar edenler var. Hz. Hüseyin (a.s) efendimizin nezdinde Ehl-i Beyt’in, Al-i Muhammed’in bizde inşa etmek istediği güzellikleri tekrarlayabilmek, yâd etmek için bir araya geldik. Buradan Lebbeyk! diyerek sesleniyoruz. İnşallah bu Gazzeli kardeşlerimize de lebbeyk diyerek seslenebilirsek hem dünün Muharreminden nasipleneceğiz, hem de bugünün Muharreminden bereketleneceğiz. Rabbim inşallah Muharremimizi hayırlara, güzelliklere vesile kılsın.” dedi.

“Eğer İmam Hüseyin (a.s) o sahte İslam’a esir olsaydı İslam biterdi.”

Turgut’un ardından panelde konuşan Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, “Muaviye’nin dini İslam falan değildi. Sıffîn’de gerçek İslam ile sahte İslam savaşmıştır. Kerbela’da olan vakıa İslam’ın gerçeğini, Kur’an-ı Kerim’i doğru olarak anlayan, İslam’ın yaşanışını isteyen, sahte İslam’a biat etmeyen İmam Hüseyin’in (a.s) bile bile ölüme gitmesi vardı. Eğer İmam Hüseyin (a.s) o sahte İslam’a esir olsaydı, İslam’ın Fatiha’sı okunurdu. Çünkü Yezid’de İslam ne istiyorsa tersi vardı. Kendisine halife diyerek camilerde namaz kıldırırken, sarhoş halde şiirler söyleyerek namaz kıldırıyordu. Yetmemiş Medine’yi de adamlarına çiğnetmiştir. Binlerce kişinin namusuna geçilmesini serbest bırakmıştır. Türkiye’deki Müslümanların Muaviye’yi yüceltmekte düşüncesinden çıkmaları gerekiyor.” dedi.


“Bizler İmam Hüseyin’in (a.s) tarafındayız!”

Panelde konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz konuşmasında, “Acaba bizler Ümmet-i Muhammed olarak peygamberimizin emanetine nasıl davrandık? İslam ümmeti olarak bizim Kur’an-ı Kerim’e ettiğimiz zulmü kafirler bile etmemiştir. Muharrem ayında cahiliye döneminde bile savaş haram kılınmıştır. Bu ayda Hz. Muhammed’in (s.a.a) namusunu esir edip zincirlere vurdular. Ehl-i Beyt’in yuvasına ateş vurdular. Erkeklerimizi koç boğazlar gibi öldürdüler. Hz. Muhammed’in (s.a.a.) namusunu, kızını-gelinini zincire vurup şehir şehir dolaştırdılar. Bu ayda Resulullah’a böyle hürmet gözetildi. Buna Ümmet-i Muhammed olarak ağlamalı mıyız yoksa bunu yapanları savunma refleksi mi göstermeliyiz?

Bizler İmam Hüseyin’in (a.s) tarafındayız! Kollarına zincir vurulan Hz. Zeyneb’in (s.a), Al-i Muhammed’in tarafındayız. Bizi mutlu eder senin safında olmak. Onların davrandığı gibi ümmetine davranmayı doğru buluyoruz. Ezan-ı Muhammed-î okuyan bu necip milletimizin her kesimi kardeşimizdir.” dedi.

Konuşmaların ardından panelde Ehl-i Beyt dostları, Azerbaycanlı ünlü Ehl-i Beyt meddahı Seyyid Taleh Boradigahi’nin mersiyeleriyle gözyaşlarına boğuldu.

Panel, Kanal 12 TV’den canlı olarak yayınlandı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.