Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

Zeynebiye'de 2. Muhtemel Kadir Gecesi İhya Edildi

Muhtemel Kadir Gecelerinde Zeynebiye Camii'ne akın eden Ehl-i Beyt dostları camiye sığmadı. Zeynebiyeliler, sabah namazına dek süren manevi atmosfere bürünerek geceyi ihya ettiler. 

12 Nisan 2023
Zeynebiye'de 2. Muhtemel Kadir Gecesi İhya Edildi

11 Nisan Salı günü 2. Muhtemel Kadir Gecesi’nde Zeynebiye Camii Ehl-i Beyt âşıklarının yoğun katılımı nedeniyle Zeynebiye Camii doldu taştı. 

Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başlayan İhya Gecesi Programda Ehl-i Beyt dostları 2 rekatlık ihya gecesi namazını eda ettiler. Namazın ardından da yetmiş defa: “Esteğfirullahe ve etûbu İleyh” zikrini hep bir ağızdan söyleyen cemaat, Allah’tan bağışlanma dileyerek ve tövbe ettiler.

Ehl-i Beyt dostları, daha sonra Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz’ü dinlediler. İmam Ali’nin (a.s) ölüm yatağında iken Hasaneyn’e yapmış olduğu vasiyetlerden bahseden Özgündüz: “Peygamberimiz bizlere şöyle buyurmuştur: “Ara bulmak bütün oruç ve namazlardan daha üstündür.” İmam Ali’de (a.s) Şia’yı tanımlarken şöyle buyuruyor: “Bir Şia komşusuna asla zarar vermez ve yaşadığı toplumda da barışı sağlar, fitneyi değil.” İmam Ali (a.s) Kur’an-ı Natık’dır. Kuran’a amel etme konusunda Ali Şia’sının önüne kimse geçmemelidir. Bu konuda Hz. Ali’nin (a.s) önüne geçebilen birisi var mı?

Namaz dinimizin direğidir. Namazınızı asla ihmal etmeyin. Allah’tan korkun. Fasıklar ve münafıklar aranıza fitne sokmak için gece ve gündüz plan yapmaktadır. Malınızdan ve canınızdan Allah yolunda mücadele etmeyi sakın ola bırakmayın. Birbirinize sırt çevirmeyin, bundan sakınmalısınız. Emri Maruf ve Nehyi Münker’i de asla terk etmeyin. Eğer terk ederseniz, en kötüleriniz size musallat olur. Başınıza en kötüler geçer ve onların zulmünden Allah’a yakarırsınız, ama dualarınız asla kabul olmaz. Selam olsun sana ya Ali! Ondört asır aradan geçmesine rağmen senin o hukuk anlayışına hiç kimse ulaşamamıştır. 

İmam Ali (a.s) İbni Mülcem’in zehirli kılıcıyla mübarek başından darbe alarak yaralandığı zaman "Andolsun Kâ'be'nin Rabbine kurtuldum" diye buyurmuştur. İmam Ali (a.s) için böyle bi-vefa toplumdansa ölüm O’nun için bir kurtuluştu.“ dedi.

Verilen aranın ardından Cevşen-i Kebir Duası'na devam edildi. Cevşen-i Kebir Duası'nın ardından Erdebil’den katılan Ehl-i Beyt Meddahı Hacı Mehdi Bedehsan’ın okuduğu mersiye ve sinezenlerle gözyaşları sel oldu.

Verilen sahur yemeğini Zeynebiye Camii çay bahçesinde yiyen katılımcılar, yemeğin ardından hep birlikte "Bike Ya Allah" duasıyla Yaradan'a yakardılar. Duanın peşinden başlayan sabah namazını eda eden Zeynebiyeliler muhtemel Kadir Gecesini ihya etmenin huzuruyla Zeynebiye'den ayrıldılar.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.