Zeynebiye - Ehlibeyt Dünyasının Gündemi | Türkiye Caferileri

CAFERİYOL Dergisinin 28 . Sayısı Çıktı

Türkiye Caferileri'nin sesi Caferiyol Dergisi'nin 28. sayısı çok özel konu araştırmalar içeriyor 

13 Aralık 2008
CAFERİYOL Dergisinin 28 . Sayısı Çıktı

 

EDİTÖR'ÜN NOTU:

 

 

Gündeme Dair;

Irak İslam Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Ammar El Hekim CAFERİDER’i ziyaret etti.

Türkiye’nin komşularıyla olan tarihsel dostluk ilişkisi siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinde giderek daha üst seviyelere taşınmasına neden oluyor. 2008 yılı verilerine baktığımızda Türkiye’nin İran ile olan ticaret hacmi 10 milyar doları aşmıştır. Irakla olan ticaret kapasitesi ise 8 milyar doları aşmış ve her geçen gün hızla artmaktadır. Halen Irak’ta 20’ye yakın büyük Türk firması imar ve inşaat alanında faaliyet göstermektedir. Bu iş hacminin çok daha üst seviyelere çıkarılması da mümkündür.

İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler en üst düzeydeki ikili ilişkilerle sürmektedir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile iki temaslarda bulunmak üzere İstanbul’a gelen Irak İslam Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Ammar El Hekim, kısıtlı zamanına rağmen beraberindeki heyet ile CAFERİDER Yönetim kurulu’nu da ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanıyla görüşmelerimiz ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik oldu. Irak’ın yeniden yapılanmasında, imarında yardımcı olmalarını istedik. İlişkilerin sadece hükümetler arasında değil halklar seviyesinde de gelişmesini istiyoruz. İlim, kültür ekonomi ve diğer alanlarda da ilişkilerimizi her düzeyde geliştirmekten yanayız.” diyen Sayın Ammar El Hekim önemli mesajlar verdi.

Terör Irak topraklarından Türkiye topraklarına girdiği için çok üzgünüz. Türkiye ile Irak terörü yok etmek için birlikte çalışacak” diyerek Türkiye’nin terörle mücadelesine destek vererek; “El ele vererek terörü birlikte yok edelim.  Biz iki Müslüman halkın arasındaki ilişkileri daha ileri götürmek durumundayız. Biz bu bölgede aynı tarihi aynı bölgeyi paylaşıyoruz. Bazı örgütlerin olması, aramızı bozmak isteyen örgütlerin olması hiç önemli değil ilişkilerimiz yine ileri gidecektir. Bu problemleri inşallah birlikte yeneceğiz.”

Biz çok arzu ediyoruz Irak’ta Türk, Kürt, Arap ve sair kavimden olanlar hepsi birlikte ve kardeşçe yaşasınlar. Türkmenlerin büyük bir ihtiramı var. Irak’ta bulunan nadide bir çiçektir onlar. Kerkük her halkın yaşadığı bir bölge inşallah böyle de yaşayacaklardır. Biz inşallah Kerkük için öyle bir çözüm getireceğiz ki bütün herkes bundan memnun kalacaktır. Necef havaalanı da bu görüşmelerden sonra açılıyor. Türkiye inşallah buraya bir uçak hattı tasis edecektir.  İnşallah sizleri Necef’te, Kerbela’da görmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Aralarında Savunma ve Güvenlik Konseyi başkanı Ali Amiri ve milletvekili Abdül Kerim El Nakib, Türkmen milletvekili Feryad Tuzlu ve Irak Büyük Elçiliği Kültür Ateşesi Abdullah Tütüncü’nün de bulunduğu heyet, Halkalı’da Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz'le de bir araya gelerek görüş alış-verişinde bulundu.

Türkiye Caferileri lideri Sayın Selahattin Özgündüz’ün terör olayları nedeniyle önemli tesbit ve önerilerde bulundu;

“Benim ülkemin bütün sorunlarını çözmeye potansiyel olarak gücü vardır. Millett devletinin arkasında olduğu sürece aşamayacağımız engel yoktur.” diyen Sayın Özgündüz’ün sözlerini tam metin olarak iç sayfalarımızda bulabilirsiniz. Başlıkları biz verelim; “Bakın, ben net ve açık bir şey diyorum; bu ordu zayıflarsa, zayıflatılırsa her şeyimiz elden gider.

Sevindirici olan, sevgili Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da Genelkurmay Başkanımıza destek olmalarıdır. Bu durum beni ziyadesiyle mutlu etti.

Devlet kurumlarımızın başının birbiriyle çekişmesinin zamanı değil, birbiriyle tam bir mutabakat içerisinde ülkeyi düşmanın oyunlarından kurtarmanın yolunu arayacak ve herkes işini güzel yapacak.”

Caferiliğin, dünyada ‘Ehl-i Beyt sevgisine ve On iki İmam inancına’ sahip kimselere nispet edilmesinin sebebi, İmam Cafer Sadık (a.s)’ın Şiilik öğretisini sistemli olarak açıklamasıdır. Caferi-Yol olarak bizde İmam Cafer Sadık (a.s)’ın şehadetini anarak O’nun ilmi mevkisini hem kapağımıza hem de içeriğimize taşımak istedik. Caferilik inancını tanıtma, eğitim ve araştırma derneğinin yayın organı olan Caferi Yol Dergisi, yayımının 3. yılından bu yana Caferilik öğretisini sizlere sunmayı bir görev addetmiştir. Bundan sonra da çalışmalarımız bu yönde de devam edecektir.

  İmam Cafer Sadık (a.s)’ın şehadetini andığımız tarihten on altı gün sonra Ehl-i Beyt İmamlarının 8.’si, İmam Rıza (a.s)’ın kutlu doğumunu hep birlikte hatırladık. Özellikle halkımızın İmam Rıza (a.s)’a olan teveccüh ve sevgisi pek bilinen bir durumdur.

Caferi-Yol ailesi olarak bu iki masum İmam’ın insanlığa sundukları öğretileri anlamak, yaşamak ve yarınlara miras olarak bırakmak için çalışmalarımız devam edecektir.

 

28. Sayının Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.