اوزگوندوز: مسالمت آمیزترین پایداری، قیام امام حسین علیه السلام است

مراسم جهانی عزاداری عاشورا با حضور صدها هزار علوی/ جعفری - سنی و سخنرانی رهبر شیعیان ترکیه صلاح الدین اوزگوندوز در منطقه هالکالی استانبول برپا شد.

در این مراسم باشکوه، شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» رهبر شیعیان ترکیه از حضور همه محبین اهل بیت که در این تجمع عاشورایی شرکت نمودند از جمله فرماندار و شهردار استانبول تقدیر بعمل آورده به ایراد سخنرانی پرداخت .

وی در ابتدای سخنان خود با سلام بر شاه شهیدان و شهدای جنگ بدر، صحرای کربلا، «چاناک قلعه» و کسانی که طی چند روز گذشته شهید شده اند، اظهارداشت: ما همگی وام دار این شهدا هستیم و معتقدیم که این شهدا نمرده اند، بلکه از مقام والایی نزد خداوند برخوردار هستند .

شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» با اشاره سوالات پیش آمده در خصوص این تجمع عاشورایی گفت: ممکن است گردهم آیی ما برای برخی ها مبهم و یا همراه با سوالاتی باشد، سوالاتی همچون اینکه صدها هزار کربلایی که امروز در اینجا جمع شده اند، چه مشخصه ای دارند؟ دیدگاهشان چیست؟ احساسشان چیست؟ به کدام کشور وابسته اند؟ کارت سیاسی کدام کشور را یدک می کشند؟ ممکن است این سوالات برخی را ناراحت کند، اما من نیز برای تنویر افکار و اذهان به صورت اجمالی به پاسخ این سوالات اشاره می کنم .

وی تصریح کرد: از همین جا اعلام میکنم بقای جمهوری ترکیه به رعایت خطوط قرمز و باورهای دینی شهروندان آن وابسته است. خط قرمز کشور ترکیه یکپارچگی وطن است، وطنی که متعلق به همه ما می باشد. وطنی که متشکل از اقوام مختلف اعم از ترک، کرد، لاز و غیره می باشد و من فدای تک تک احاد این اقوام هستم. ما (آذری ها) به عنوان مهمان به اینجا نیامده ایم، بلکه اینجا خانه و وطن ماست .

ایشان با اشاره به دیدگاه شیعیان در خصوص کشورهای اسلامی اظهار داشت: برای ما تمامی کشورهایی که امت محمد(ص) در آنجا زندگی می کنند، مهم هستند، زیرا برای ما  چیزهای حائز اهمیتی در این کشورها وجود دارد. مکه و مدینه از اماکنی هستند که برای ما ارزش فراوانی دارند، اما افسوس که امروز این اماکن در دستان وهابیون خونخوار هستند. وهابیتی که که انگلیس آنها را برای ضربه زدن به امپراطوری عثمانی ایجاد کرد، اماکن مقدس ما امروز در دستان وهابیون اسیر هستند .

رهبر شیعیان ترکیه شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» در خصوص فاجعه منا گفت: همه شما در حج ابراهیمی امسال دیدید که چگونه این وهابیون در پی انتقام جویی از حجاج، راه بیش از چهار هزار حاجی ازکشورهای مختلف را در مقابل چشمانمان بستند و آنها را کشتند. آیا آنها اینگونه به اسلام خدمت می کنند؟ آنجا مکان مقدس ما است و سر نوشت آنجا برای ما اهمیت دارد، شهرهای نجف، کربلا، سامرا، کاظمین، مشهد و قم برای ما مقدس و آرزوی دل های ماست .

وی تصریح کرد: شاید این سوال پرسیده شود که ملت ما شبیه کیست؟ از اسم ما کاملا پیداست، ما شبیه آذربایجانیم و ترک آذری هستیم. اما ما به ایران چگونه نگاه می کنیم؟ در آنجا هم کیشان ما هستند که در عقیده با یکدیگر اشتراکات فراوانی داریم. ما هم مردم ایران و هم رهبرشان را دوست داریم. خداوند همه ملت عزیزمان، هم آذربایجانمان، هم ایرانمان، هم عراقمان، هم سوریه مان و هم تمامی امت های مسلمان را از شر دشمنان محفوظ نگاه دارد. ما در خانه یکدیگر برادر هستیم و همدیگر را دوست داریم. ما برگ برنده ی کسی نیستیم، بلکه ما فداییان جمهوری ترکیه این موطن بهشتی هستیم .

ایشان با اشاره به پیوندهای قلبی و وطنی اظهار داشت: من به پیوندهای قلبی مان اشاره کردم، پیوند وطنی هم گفتم ؛ من به وضوح خطاب به کشورم و تمامی دنیا اعلام می کنم که اگر در این جامعه از مردم ما خائن به وطن پیدا شد، او را بازخواست کرده طنابش را خواهم کشید . آرزوی ما برای این دنیا چیست؟ ما در حسرت عدالت، آزادی و برابری در این موطن بهشتی هستیم .

رهبر شیعیان ترکیه شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» توجه به تلاش های دشمنان را ضروری دانست و افزود: دشمنان و اجانب همواره در تلاش هستند که ملت ها را به بهانه تفاوت های قومی و مذهبی از هم دور کنند و بین آنها تفرقه بیندازند، هدف اصلی اجانب استیلا بر سرزمین های اسلامی است و آنها دوستدار هیچ کس نبوده و نیستند. ما باور داریم که باید این کشتی را با اتحاد و همدلی به ساحل نجات برسانیم، هر هموطن ترکیه ای که به این وطن خیانت نکند، فارغ از دین و مذهبش حقوق برابر دارد و روی سر ما جا دارد .

وی تصریح کرد: حالا که از برابری حرف می زنیم، مطلبی را به شما عرض کنم، شما می دانید که براساس قوانین در ترکیه هزینه اراضی را موسسه های دینی وقف می کنند. زمین مجموعه ای که در حال ساخت آن هستیم، را با سرمایه خود خریداری نموده و سند آن نیز به نام ماست، به حق کسی هم تجاوز نشده، اما متاسفانه برخی از بخش های آن مشاع می باشد. ما خواستار اهدای هزار و دویست متر مربع این اراضی از طرف شهرداری به انجمن زینبیه هستیم و رفع این مشکل و تامین مجوزهای لازم برای ساخت وظیفه همه است. اگر شراکت این مقدار ناچیز از اراضی که متراژهای بسیار بالاتر از آن دراختیار سایرین قرار می گیرد، را به ما واگذار نکنند، من نیز دچار سو برداشت می شوم، به همین خاطر برای حل این مشکل به رییس جمهور سابق نیز مراجعه کرده بودم .

رهبر شیعیان ترکیه با اشاره به افتخارش به شیعه بودن اظهار داشت: همین که ما حرفی می زنیم، بلافاصله برخی میگویند شما شیعه اید، بله ما با افتخار می گوییم که شیعه هستیم، ما مژده محمد مصطفی(ص) را شنیده ایم و خداوند ما را از شیعه گی و علوی بودن دور نسازد .

شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» در خصوص مقام امیرالمومنین(ع) گفت: حق با علی است و علی با حق. علی با قران است و قران با علی است، علی قران گویاست. خلیفه دوم می گوید: از پیامبر شنیدم اگر تمامی آفرینش را در یک کفه ترازو و ایمان علی را در کفه دیگر بگذارند، ایمان علی سنگین تر خواهد بود. از پیامبر خدا شنیدم که هر که تابع علی باشد به راه راست می رود. بله ما شیعه علی هستیم و با افتخار می گوییم که طوق شیعه بودن را به گردن داریم .

وی تصریح کرد: خط مشی امام علی(ع) تماما بر محور قران است، ایشان می فرمایند: اگر تمام اقالیم سبعه را به من دهند تا دانه جویی را از دهان مورچه ای بگیرم، هرگز این كار را نخواهم كرد. من در حق کسی ظلم نکرده و اجازه تجاوز از حق به کسی نمی دهم. راه ما چنین راهی است، دنیا را نیز پیشکش کنند، مورد شکنجه هم قرار بگیریم، از این راه باز نمی گردیم .

رهبر شیعیان ترکیه با اشاره به شیوه امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: ایشان می فرمایند: در نظر من خلافت به قدر آب بینی بز هم نمی ارزد، مهم عادل بودن، گرفتن حق پایمال شده و محافظت از حق ضعیفان است. نقطه مقابل تفکر امام علی(ع)، تفکر اموی بود، یعنی ذهنیتی که پس از تصاحب تخت، همه چیز را مباح می پنداشت، کسانی که نوادگان پیامبر را به قتل رساندند. در طرف دیگر کسانی که حتی حق مورچه را پایمال نمی کنند، بله ما پیروان این علی هستیم که تفاوت مذهب برایش مهم نبود .

شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» در خصوص خطر صهیونیست ها گفت: ای ملت ترک مبادا فریب اسراییلی را بخورید که ادعا می کند شیعیان از یهودی ها پست ترند. راه احمد یسوی، راه روشنی است و از آن جدا نشوید. اکنون چشم گشوده دنیا را ببینید، آنان که ترکیه را به خون کشیده اند، شیعیانند؟ علویانند؟ گروه های شیعه عراق، سوریه و افغانستان را به خاک و خون کشیده اند؟ در واقع اینها سنی هم نیستند، اینها پیمانکاران سازمان های تروریستی هستند. آیا حتی یک شیعه اقدام به بمب گذاری در مسجد کرده است؟ خیر، اگر انجام داده، هم خداوند او را لعنت کند. زمانی که به مسجد الاقصی ظلم می شود، کسی به جز شیعه نگران و پیگیر آن نیست. در نیجریه، مالی و سودان هم خونریزی می شود، آیا آنجا هم شیعه است؟ ما وحشت موجود در سوریه را دیدیم، کسانی که جگر انسان می خورند، اگر آنها شیعه بودند، شیعیان آنها را طرد نموده و تکفیر می کردند .

وی تصریح کرد: کسانی به دروغ می گویند اهل سنت در ایران اجازه ساخت مسجد ندارند، بروید در این خصوص تحقیق کنید و اگر این مساله را اثبات کردید، ضمن اعلان دروغگویی عذرخواهی خواهم کرد. اگر براساس جمعیت بررسی کنید در ایران به ازای هر 1500 شیعه یک مسجد و به ازای هر 500 سنی یک مسجد وجود دارد. شیعه در پی یک رژیم ستمگر نیست، حتی به آن فکر هم نمی کند. اهل سنت برادران ما نیستند، بلکه جان و نفس ما هستند، مراجع ما به آنها اینگونه می نگرند .

 رهبر شیعیان ترکیه با اشاره به روز عاشورا اظهار داشت: امروز عاشورا است و این راهیست که امام حسین(ع) برای ما به یادگار گذاشته است. یزید در ابتدای حکمرانی اش به تمامی حاکمان شهرها نامه نوشته و تقاضای بیعت از اهالی آن شهرها را نمود. او گفت که هرکس که بیعت نکند، کشته خواهد شد. عموی یزید که خود فرماندار مدینه بود، فرمان داد که از امام حسین(ع) بیعت بگیرند. نیمه شب به منزل ایشان پیغام فرستاده شد، اطرافیان امام حسین(ع) پرسیدند که چه شده، ایشان ماجرای درخواست بیعت یزید را بیان کردند. آنها نیز عدم بیعت با یزید و مخالفت با فرماندار را به زبان آوردند. امام حسین(ع) گفت که مجبور به رفتن هستند، ایشان باید برای ثبت در تاریخ می رفت و رفت. حکم فرماندار را مقابل امام حسین(ع) گذاشتند: یا بیعت کن یا سرت را از تن جدا می کنیم. به هر منبعی که می خواهید مراجعه کنید، اگر چیزی جز این بود، من عذرخواهی خواهم کرد .

شیخ «صلاح الدین اوزگندوز» در خصوص دشمنی یزید خاندان رسالت گفت: دشمنی یزید با امام حسین(ع) از جنگ بدر آغاز شده بود. یزید سر امام را از بدن جدا نموده و با چوب با آن بازی می کرد، یکی از اصحاب پیامبر اعتراض می کند که یزید این کار را نکن، من به چشم خود دیدم که پیامبر آن را می بوسید. حال دیده شده که اخیرا برخی از یزید ملعون دفاع می کنند، لشکریان یزید مکه و بارگاه پیامبر(ص) را با خاک یکسان کردند، در همین اثنا یزید در بستر خود ذغال شده و به درک واصل شد.

من ملت نجیبمان را تنزیه کرده از آنان می پرسم شما چگونه از چنین آدمی دفاع می کنید؟ شما طرف این یزید هستید یا پیرو امام حسین(ع)؟ ما بعنوان شیعه، سنی و علوی پیرو امام حسین(ع) هستیم و در میان ملت ترک طرفدار یزید وجود ندارد .

وی تصریح کرد: یزید قصد قبضه موجودیت انسان ها را با تمامی مال، ملک و ناموس شان را داشت. امام حسین(ع) این بیعت را بپذیرد؟ یزید راه سومی برای ایشان نگذاشت، یزید یا بیعت و یا مرگ را می خواست.

 می گویند که امام حسین(ع) مرگ را پذیرفت، خیر، ایشان مرگ را نپذیرفت. امام حسین(ع) همراه با تمامی اعضای خانواده اش از جمله پسر سه ماهه اش به مکه رفت. حسین جنگ با یزید را علی رغم تمامی مصایب و مشکلات انتخاب نکرد.

امام حسین(ع) گفت به مکه می روم که جنگی در آن نیست، اما یزید آنجا هم ایشان را راحت نگذاشت. امام حسین(ع) دیگر چه باید می کرد؟ هنگامی که ایشان به راه افتاد، راهش را بستند و تنها به یک شرط راه را برای امام حسین(ع) باز می کردند که ایشان نزد ابن زیاد رفته، زانو بزند و بگوید که بیعت کرده است. امام حسین(ع) دیگر نخواست به شهر دیگری برود، راه بیابان را برگزید، بیابانی که نامش کربلا بود.

ایشان به اطرافیانش اجازه رفتن می دهد و می گوید که شما بروید، مشکل آنها با من است، امام حسین(ع) تمامی فرصت ها برای جلوگیری از خونریزی را به زبان آورد و گفت که بگذارید من به بلاد هند یا قفقاز بروم، اما نگذاشتند.

مسالمت آمیز ترین پایداری، قیام امام حسین(ع) است،

ما در راه درست هستیم و خداوند ما را از این راه جدا نسازد .

Diğer Haberler