اوزگوندوز: چرا ترکیه از این جانیان اعلان برائت نمی کند؟

رهبر شیعیان ترکیه صلاح الدین اوزگوندوز در نماز جمعه مسجد جامع زینبیه استانبول با ارزیابی مسائل مهم روز هزاران نمازگزار را مخاطب قرار داد.

در جغرافیای اسلام فرقه ای به ظاهر مسلمان، تمام اموال تاریخی انسانیت را سوزانده و ویران می کند. زن و مرد و کودک را به قتل می رسانند. اگر بگویم اینان شیعه هستند شما آنان را به عنوان هم مذهب قبول می کنید؟ آنان شیعه نیستند، خود را شیعه نیز بنامند ما از آنان اعلان برائت می کنیم، ما چنین هم مذهب و هم دینی نداریم، حتی هم نوع ما هم نیستند، و از تنفس هوای مشترک با این جنایتکاران احساس شرمساری می کنیم.

بسیار خوب آیا می توانم اینان را سنّی بنامم؟ امام ابوحنیفه، امام شافعی، امام حنبل، امام مالک، یا عبدالله بن عمر، ابوبکر و عمر این جنایات را قبول می کند؟

این آثار تاریخی در زمان خلفاء هم بوده اند، این جغرافیا در آن دوران فتح شده است. اگر این آثار تاریخی مشکلی داشتند چرا در زمان آنان نابود نشدند؟

با این حساب که اینان را شیعه، سنّی حتی انسان نمی توان نامید، رئیس محترم سازمان امور دیانت کشورمان منتظر چه هستند که اعلان کنند اینان از ما نبوده ما نیز از اینان نیستیم. چرا به صدها هزار امام جماعت منصوب سازمان دیانت درمساجد کشور ( این اعلان برائت ) بخشنامه نمی شود.

چرا مردم نجیب ترک اعلان برائت و بیان اینکه ما از اینان نبوده اینان از ما نیستند را ضروری نمی بیند؟

ما مطلبی کاملا آشکار می گوییم، ما نه تنها کشتن پیر و جوان و زن و کودک سنّی را حرام می دانیم بلکه از طرف رهبر و همه مجتهدینمان از کسانی که به مقدسات برادران سنّی ما اهانت کنند تبرّی جسته، آنان را از خود نمی دانیم؛ آنها شیعه نیستند، نه ما از آنان و نه آنان از مایند، این را علنا اعلان می کنیم. پس شما برای اعلان برائت از تکفیری ها منتظر چه هستید؟

پیامبرمان (صلی الله علیه و آله و سلم) از فرمانده لشکری که خود منصوب فرموده بود؛ خالد بن ولید و عبدالرحمن بن عوف که یکی به خاطر انتقام پدرش و دیگری به خاطر انتقام عمویش مردان قبیله ای که برای تبلیغ فرستاده شده بودند را جلو چشمان زنان آن قبیله کشتند. وقتی این خبر به پیامبر اکرم (ص) رسید با ابراز انزجار دستان مبارکشان را به آسمان بلند کردند و فرمودند : خداوندا من از رفتار خالد بن ولید با مشرکین به تو پناه می برم. سپس به لشکر خطاب کردند آیا در بین شما فرد با وجدانی وجود نداشت که دست به چنین جنایتی زدید؟ مردان را مقابل چشمان زنانشان به قتل رساندید؟

پیامبر این امت اینچنین رفتار می کند، حال رئیس سازمان دیانت چرا لزوم اعلان انزجار و برائت از این جانیان را در خود حس نمی کند؟

اگر این مطلب را نگوید چه رخ می دهد؟ دیروز زیر بمباران آمریکا در ادلب چند تن کشته شدند؟ جانیانی از ترکیه با حضور در داعش و النصره در آنجا اسم این ملت اصیل را لکه دار می کنند، اگر تو اعلان برائت نکنی کار به اینجا می کشد. ما به عنوان یک شهروند ترکیه که با پرداخت مالیات رئیس سازمان دیانت را در مقامش قرار داده ایم و به عنوان جمعی از فرهیختگان این ملت نجیب می پرسیم : به چه علت؟ آیا به آن جانیان ترحّم می کنید؟ سبب این سکوت چیست؟

خداوند تمامی کسانی که به نام مذهب و قومیت بین مسلمین تفرقه افکنی می کنند را نابود کند.

 

Diğer Haberler