Yemen Füzeleri Savaşın Seyrini Değiştirebilir

Arap Dünyası konuları uzmanı Abdulhadi Zigami Tasnim Habere verdiği bir röportajda, Yemen İnkılabı Yüce Komitesi’nin Arabistan’ın bu ülkeye yönelik saldırılarına verdiği cevap ve bunun Suudilerin saldırılarına etkisi hakkında konuştu.

Yemen füzelerinin savaşın yönünü kendi lehlerine çevirebileceğini belirterek; “Geçtiğimiz hafta Yemen tarafında yaşanan askeri hareketler sonucu, Yemen Halk Güçleri açısından oldukça iyi bir ilerleyişe şahit olduk. Ve aynı zamanda Arabistan ve Arabistan kaynaklı terör örgütlerinin bundan büyük zarar aldıklarını gördük” diye konuştu.
 
Yemen Halk Güçlerinin Arabistan petrol rafinerisine yönelik füze saldırısına dikkat çekerek; Yemen güçleri, Arabistan’ın batısındaki Necran şehrinde, yüzeyin 1000 km derinliğindeki petrol rafinerisine füze saldırısı düzenledi ancak Arabistan Hükümeti bu konuda halka çok büyük bir yalan söyledi.
 
Arap Dünyası konuları uzmanı Suudi Arabistan’ın, Yemen’in petrol rafinerisi saldırısının ardından söylediği yalana dikkat çekerek; “Tesisin elektrik sistemi saldırının ardından alev aldı ve petrol mahzeninin büyük bir kısmı da yok oldu. Arabistan ise bunun sıcaklığın artmasından dolayı oluşan bir bağlantı sorunundan kaynaklandığını ve yangın çıktığını iddia etti. Hâlbuki Yemen Halk Güçlerinin füze saldırısı gece gerçekleşmişti” şeklinde belirtti.
 
Yemen Halk Güçlerinin Suudi Arabistan’ın saldırılarına verdiği diğer cevap hakkında ise şöyle vurguladı; Bu geçtiğimiz hafta Yemen halk birlikleri Arabistan askeri üslerine bir saldırı daha gerçekleştirdi. Necran kentinde bir tank ve kısa menzilli bir füze saldırı sonucu imha edildi. Geçtiğimiz hafta yaşanan bu iki saldırı Yemen İnkılap Birliklerinin Arabistan’ın sabit noktalarına gerçekleştirdiği en önemli saldırılardan oldular.
 
Zigami, Arabistan’ın insansız hava aracının yok edilmesine işaret ederek; “Yemen İnkılap Güçleri son zamanlarda, hava tespiti ve savaş mevzilerini tanıma amacıyla gönderilen bir insansız hava aracını etkisiz hale getirdiler. Bu olay Arabistan ve BAE arasında özellikle de Güney Yemen’de yaşanan ayrılığın yanı sıra Arabistan’ın Yemen konusunda tehlikeli bir çukura düştüğünü gösteriyor” şeklinde açıkladı.
 
Suudilerin Yemen’de başarısız olduklarına dikkat çekerek; “Riyad iki buçuk yılın ardından şimdiye kadar, Yemen halkının seçtiği ve ülkeye hakim olan hükümeti devirmeyi başaramadı. Hâlbuki Yemen’in yasal devletini bir hafta içerisinde devirmeyi ümit ediyorlardı” diye belirtti.
 
Arap Dünyası konuları uzmanı savaşın yönünün Yemenlilerin yararına değişebileceğine dikkat çekerek şöyle vurguladı; Arabistan kendi içinde yaşadığı sıkıntılar ve itilaf devletleri arasında sebep olduğu problemler nedeniyle şaşkınlığa kapılmış durumda. Kesinlikle eğer durum bu şekilde devam ederse ve Yemenliler uzun ve kısa menzilli füzelerden daha çok yararlanabilirlerse, 6 aydan kısa bir süre içerisinde savaşın gidişatını kendi lehlerine çevirmeyi başaracaklardır.

Diğer Haberler