Yemen Ensarullah’ının Arabistan İle Görüşmeleri Sürdürmek İçin Şartı

Yemen Ensarullah Hareketi Siyasi Kurum Başkanı ülkenin krizi için görüşmelere girebilmek için Yemen halkının bazı kanuni isteklerinin yerine getirilmesini şart koştu.

El Manar’dan alınan habere göre Yemen Siyasi Yüksek Konseyi Başkanı Salih El-Samad Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne hitap ederek, krizin çözümü için görüşmelerde bulunmayı kabul ettiklerini, ancak görüşmelerde bulunmak için şartlarının, saldırı ve muhasaranın bitmesi ve Yemen deniz, kara ve hava yolları sınırlarının açılması olduğunu söyledi.
 
Birleşmiş Milletlerin Yemen temsilcisi İsmail Veled Eş-Şeyh, siyasi bir çözüm yolunun Yemen krizinin çözülmesinde yeterli olduğunu söyledi.
 
Çarşamba günü Yemen’in durumu hakkında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine verdiği raporunda uluslararası sözleşmelere bağlı kalmanın zaruretine vurgu yaparak şöyle bildirdi; Gemilerin hedef alınması, Yemen’e yardımların gitmesinde engel teşkil etmektedir.
 
Veled Eş-Şeyh aynı zamanda Arabistan liderliğindeki Arap birliğinden ve bu ülkedeki çatışmaların iki tarafından, Yemen’e sivil uçuşların sürdürülmesine yardımda bulunmaları tavsiyesinde bulundu.
 
Suudi Hükümet diğer ortakları olan devletler ile üç yıl önce Yemen’e kapsamlı bir savaş başlattı. Ve şimdiye kadar bu savaş, sekiz binden fazla kişinin hayatını kaybetmesi ve binlerce Yemenlinin yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. Aynı zamanda devlet altyapısı yok edilmiş, milyonlarca insan evsiz kalmış ve bulaşıcı hastalıkların yanı sıra ülkede kıtlık çıkmıştır.

Diğer Haberler