Tüzmen; Azeri Kardeşlerimizi Gücendirmeyeceğiz

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'den Azerbaycan'a güvence. Tüzmen, Ermenistan sınır kapısı için, "Azeri kardeşlerimizi gücendirmeyeceğiz" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ile Bulgaristan arasında enerji ve kara ulaştırması konusunda çok önemli çalışmalar yapacaklarını bildirdi. 2 gün süren Bulgaristan gezisi sonrası uçakta açıklamalarda bulunan Tüzmen, bu ülkede bir metro inşaatı yaptıklarını anımsattı. Tüzmen, şunları söyledi:

"Bulgaristan - Türkiye hattı enerji konusunda önemli. Türkiye, Afrika gazını hidro karbon kaynaklarını Avrupa'ya taşırken Bulgaristan'ı kullanmak ister. Biz istiyoruz ki kara ulaşımında bize uygulanan kotalar kaldırılsın. Bu konuda da ciddi ilerleme sağladık. Karayollarında 200 litre akaryakıt kota uygulaması kalkıyor. Bu kota 550 litreye çıkacak.

Aldığımız önemli sonuçlardan bir diğeri ise oturma müsaadesiyle ilgili olarak 181 gün sınırın kalkması. O sınırlama da kalkıyor." Tüzmen, Ermenistan sınır kapısı için de, "Azeri kardeşlerimizi gücendirmeyeceğiz" dedi.


Sabah

Diğer Haberler