Terörist İsrail Kudurdu! 200 Sehit...

İsrail'den yeni bir katliam. Jetlerden atılan 30 füze 205'den fazla Filistinlinin ölümüne neden oldu. Olayda 750 kişi yaralanırken, 200 yaralının durumunun ağır olduğu bildirildi.

İsrail hava kuvvetlerinin Gazze'ye hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Görgü tanıkları, jetlerden fırlatılan yaklaşık 30 kadar füzenin ağır kayba yol açtığını belirtti. Saldırıda hamas binaları hedef alındığı ve binaların çoğunun yıkıldığı belirtiliyor. Saldırılarda 205'i aşkın Filistinlinin şehid olduğu, 750'den fazla Filistinlinin de yaralandığı bildirildi. Yaralılardan 200'ünün durumunun ağır olduğu ifade edildi. Ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğu vurgulandı.

Görgü tanıkları, 15 kadar büyük çaplı patlama sesi duyduklarını belirtti. Hamas'a ait binalar genellikle yerleşim merkezleri ile iç içe bulunuyor. İsrail jetlerinden atılan füzelerin, okuldan çıkan çocukları da vurmuş olabileceği belirtiliyor.

Arap kanalları saldırının ardından bölgeye canlı bağlanırken, televizyonlara yansıya görüntülerde Gazze'de sirenler çaldığı görülüyor. Saldırıda yaralananların çoğunun siviller olduğu göze çarparken, yaralananlar arasında çocuklar da bulunduğu görülüyor.

Hamas da internet sitesinde binalarının vurulduğunu doğruladı. İsrail ordusu ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Hamas radyosunda okunan açıklamada, Gazze'deki bir polis merkezinin mezuniyet töreni yapıldığı sırada İsrail uçakları tarafından hedef alındığı kaydedildi. Hamas radyosu ayrıca, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında Hamas polis şefi Tevfik Cabir'in öldüğünü duyurdu.

Televizyon kanalları, saldırının ardından yerde yatan yaralılar ve cesetlerin görüntülerini yayımladı. Hamas radyosu, Gazze Şeridi'ndeki polis karakollarının hedef alındığını, polis şefi Tevfik Cabbar'ın da ölenler arasında olduğunu duyurdu.

Gazze'deki 6 aylık ateşkesin geçen hafta sona ermesinin ardından İsrai Başbakanı Ehud Olmert, Filistin'e saldırı düzenleyeceklerini açıklamıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de önceki gün Mısır'da yaptığı temaslarda Gazze şeridi'nde Hamas yönetimine son verecekleri yönündeki açıklamalarını tekrarlamıştı.

İsrail'den tehdit: Saldırıları genişletmeye hazırız
 
İsrail yönetimi, Gazze'ye bugün düzenledikleri hava saldırılarını genişletmeye hazır olduklarını duyurdu.  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın bir yardımcısı, "Gerekmesi halinde komutanların değerlendirmelerine bağlı olarak operasyonlar genişleyecek ve sürdürülecek." dedi. Barak'ın yardımcısı, "Kolay ya da basit olmayan bir süreçle yüz yüzeyiz" diye konuştu.
Filistinli gruplar "intikam" alacağız

Hamas ile Filistin'deki diğer örgütlerin, İsrail'in bugün düzenlediği hava saldırılarının ardından yandaşlarına "intikam" çağrısında bulunduğu bildirildi. İslami Cihad örgütünden ve ardından Hamas ile diğer örgütlerden yapılan yazılı açıklamalarda, tüm militanlara "İsrail'in kıyımına yanıt vermeleri" talimatının verildiği ifade edildi.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail ordusunun son gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınayarak, saldırının bedelini alğır ödeyeceklerini duyurdu.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, Hamas ve direniş hareketlerinin bu vahşi saldırıdan her zamankinden daha güçlü olarak çıkacağını söyledi.

Diğer Haberler