Tekin: Ankara, ABD'nin İran'a Karşı Yaptırımlarını Yasal Görmüyor

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, ABD'nin İran'a karşı tek taraflı yaptırımlarını yasal görmediğini belirterek, Ankara'nın Tahran ile ilişkilerini geniş olarak niteledi.

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ikinci yıldönümü dolaysıyla bugün Tahran'da basın toplantısı düzenleyen Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, bu örgütün acımasız şekilde hareket ederek, 251 kişiyi şehit ederken 2200’den fazla insanı da yaraladığını kaydetti.
 
Elde edilen sağlam belgeler ve darbecilerden alınan ifadelerin, darbecilerin Gülen ile bağlantılı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.
 
Gülen örgütünün Türkiye'de devlet yapısı ve aygıtlarına 30 yıldır çalıştığına işaretle, bunun 15 Temmuz olayının yaşanmasıyla sonuçlandığını belirtti.
 
Gülen örgütünün Türkiye ve dünya genelindeki faaliyetleri ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, Türkiye tarihindeki darbelerden hiçbirinde halka doğru ateş açılmaz ve meclis bombalanmazken 15 Temmuz gecesinde bunların yaşandığını hatırlatarak, bunun Gülen Örgütü'nün Türkiye milletine karşı nasıl davrandığını ortaya koyduğunu ifade etti.
 
Dünya genelinde Gülen'in okullarının yarısının kendi kontrolünden çıktığına dikkat çeken Hakan Tekin, devlet organlarından Gülencilerin temizlendiğini ve bu örgütün omurgasının kırıldığını söyledi.
 
İran'ın 15 Temmuz darbesine tepkisine dikkat çeken Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, darbenin ilk saatlerinde İran'ın verdiği anında ve kararlı desteğini bir kez daha takdir etti.
 
İran'ın bir komşu olarak Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyleyen Hakan Tekin, İran'ın hiçbir zaman terör örgütü Gülen'e bu ülkede faaliyet yapmasına müsaade etmediğini belirtti.
 
ABD'nin İran'a karşı yaptırımı ve Türkiye'nin tutumu hakkında ise Hakan Tekin, "Bugüne kadar ABD tarafından İran konusunda siz nasıl hareket edeceğiniz konusunda herhangi bir resmi mesaj veya talep bize gelmemiştir. Ancak yakında ABD'den bir heyet Türkiye gelerek, kendi taleplerini ilan edecek." ifadelerini kullandı.
 
Amerikan yetkililerinin çelişkili açıklamalarına dikkat çeken Türkiye'nin Ankara Büyükelçisi, Amerikalıların İran ekonomisine her alanda baskı yapmak istediklerini ifade ederek, Türkiye'nin politikasının oldukça net olduğunu, tek taraflı yaptırımları ne yasal ne de yaralı görmediklerini kaydetti.
 
Türkiye'nin İran ile ekonomik münasebetlerini geniş olarak niteleyen Rıza Hakan Tekin, bu ülkenin İran ile savunma ve güvenlik gibi diğer alanlarda da birçok ortak çıkar ve işbirliği olduğunu hatırlattı.
 
Hakan Tekin sözlerinin devamında; Türkiye'de başkanlık sistemine geçilmesine temasla, yeni sistemle ülkede istikrar ve yürütmenin gücünün artacağını söyledi.
 
Türkiye'nin Suriye stratejisine de dikkat çeken Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına temasla, bu anlaşmanın sadece İdlip'te uygulanmakta olduğunu, Suriye'nin İdlip'te de harekete geçmesi halinde anlaşmanın devamı için ağır sonuçları olabileceğini, İdlip'in kendilerine göre çok önemli olduğunu ve bu konuyu İran ve Rusya olmak üzere iki ortaklarına ilan ettiklerini söyledi.
 
Erdoğan'ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde bu konunun açık şekilde dile getirildiğini hatırlatan Hakan Tekin; Suriye krizinin askeri çözümü olmadığını, siyasi süreç üzerinde yoğunlaşmaları gerektiğini vurguladı.

Diğer Haberler