Tahiriyan: İran ile Türkiye Arasında Yapılacak İşbirliği Bölgesel Krizlerinin Çözümüne Katkı Sağlayabilir

İran’ın Ankara Büyükelçisi: Filistin konusuna önem vermek, İslam Dünyasında vahdetin oluşmasını sağlayabilir ve bu konuda İran ve Türkiye'nin rolü büyüktür. Bizler Filistin'e destek vermek amacıyla işbirliği yaparak bölgedeki diğer krizlerin çözümü için ortam hazırlayabiliriz.

Türkiye'de Anadolu Gençlik Grubu tarafından Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Ankara'da tanınmış siyasi ve kültürel liderler, İran ve Filistin'in büyükelçilerinin de katılımıyla coşkulu bir program yapıldı.
 
Programda İran’ın Ankara Büyükelçisi İbrahim Tahiriyan, Kudüs Gününün İmam Humeyni'nin (r.a) mirası ve Müslümanlar arasında kardeşliğin ve birliğin oluşturulması için mükemmel bir fırsat olduğunu belirterek şunları söyledi: Bu günlerde Filistinli gençler Mukaddes Kudüs'ü korumak ve Amerikan Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınmasına karşı çıkmak amacıyla silahsız bir şekilde işgalcilere karşı çıkmaktadırlar. Şuan İslam ülkelerinin ve dünyadaki özgür toplumların mazlum Filistin halkına destek vermek amacıyla birlik olması her zamankinden daha çok gereklidir.
 
İran Büyükelçisi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti bu yolda verimli çalışmalar yaptılar ve İstanbul'da İslam ülkeleri liderleriyle yapılan olağanüstü toplantıda, tüm üyelerin ortak kararıyla Siyonist Rejim'in uygulamalarıyla mücadele konusunda güzel kararlar alındı, umarım en kısa sürede bu kararlar uygulamaya koyulur.
 
Tahiriyan açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: Filistin konusuna önem verilmesi İslam Dünyasında vahdeti sağlayabilir ve bu konuda İslam Dünyasının etkin iki ülkesi olarak, İran ve Türkiye'nin rolü oldukça önemlidir. Bizler Filistin'e destek vermek amacıyla işbirliği yaparak bölgedeki diğer krizlerin çözümü için ortam hazırlayabiliriz.

Diğer Haberler