Suudilerden Kabe’ye Büyük Saygısızlık

İngiliz Gazetesi The Guardian, Mekke’de, Peygamber Efendimiz ve onun Yarenlarine ait olan eserlerin tahrip edilmesi ve yerine yüksek gökdelenlerin dikilmesi ilgili hayli ilginç bir makaleye yer verdi.

 
The Guardian Gazetesindeki makaleden bazı satır başları şu şekilde:
 
Resmi mezhebi Vahabilik olan Suudi devletinin skandal listesi son bulmak bilmiyor şimdiler de ise Mescidi Haram’ın ufuklarında Kabe yerine Al'ul-Beyt ve Es-Saeh gökdelenleri görülmektedir. 
 
2017 de açılışı yapılması kararlaştırılan Mekke’ de Kabe’nin etrafında inşa edilen yüksek ve büyük gökdelenlerin 10 bin yatak odası 70 tane restoran bekleme salonu alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ve buna ek olarak da bu gök delenin 5 katı sadece krala aittir.
 
Bu gökdelenler dünyanın en büyük beş yıldızlı hoteli olacak 2.3 milyar sterline mal olacağı söyleniyor.
 
Mekke ve Medine’de Peygambere ait olan ne varsa Buldozerlerin yıkıcı kepçeleri altında yer alıyor.
Geçen on yıl içerisinde Mekke’nin şekli ve yapısı oldukça değişti ve Mescidi Haremin Kabe’nin etrafı modern ve yeni binalarla doldu. Belki de bunların içinde en güzeli Mekke’nin saat kulesidir. 
 
Saat Kulesi,Londrada ki Big Bang saat kulesine benzemektedir.
 
1925 yılında zamanın Suudi makamları Baki kabristanlığında ki tüm türbeleri yıkma girişiminde bulunmuştu hatırlatmak gerekir ki Baki mezarlığında bulunan bu türbelerin arasında 
Peygamber Efendimizin torunları, Ehlibeyt İmamları, Peygamber Efendimizin Eşlerinin ve ashabının kabirleri bulunmaktadır.
 
Hz. Peygamberin (s.a.a) gözlerini dünyaya açtığı evi de kitaphane yapmadan önce hayvan alım satım yeri yapmışlardı.

Diğer Haberler