Suudi Rejimi Hizbullah’ın Hükümetteki Varlığını Engelleyemeyecek

Hizbullah Merkezi Konseyi üyesi şu ifadelerde bulundu: ‘Suudiler, Lübnan’ın yeni kabinesinde Hizbullah’ın bulunmasını istemiyorlar ama onlar, Hizbullah’ın hükümete girmesini engelleyebilecek güce ve kudrete sahip değildir.

Hizbullah Merkezi Konseyi üyesi Şeyh Nebil Kavuk: “Suudiler, gizli ve açık bir şekilde Lübnan’ın yeni kabinesine Hizbullah’ın girmesini engellemeye çalışıyorlar ama önümüzdeki günler, Suudi rejiminin Hizbullah’ın kabinede aktif bakanlarının olmasını engelleme gücüne sahip olmadığını gösterecektir.”
 
Hizbullah, bakanlarını güçlü ve aktif bir şekilde kabineye girdirecektir. Lübnan, Suudilerin direnişe karşı başarılar kazanacakları bir alan değildir. Lübnan, Suudilerin dayatmalarına karşı ayakta kalacaktır.
 
Suudiler parlamento seçimlerine müdahale ettikleri gibi, bugün de seçimler sonrasındaki aşamaya ve hükümetin kurulmasına müdahalede bulunuyorlar ve Lübnan’ın iç işlerine olan bu müdahale, daha önce benzeri görülmemiş bir boyuta ulaştı. Aday gösteriminde, listelerin oluşturulmasında, oyların satın alınmasında ve ayrıca Lübnan partilerinin oluşturulmasında müdahalede bulundular ve şimdi de direnişi engellemek ve zayıflatmak için direnişe karşı partilerin oluşturulmasına karışıyorlar.’
 
Şeyh Nebil Kavuk sözlerine şöyle devam etti: ‘Arabistan’ın İsrail ile ilişkileri normalleştirme politikası, Lübnan ve Filistin için gerçek bir tehdittir. Filistin halkından sonra Lübnan halkı, Yüzyılın Anlaşmasından ilk zarar gören olacaktır. Bu anlaşma özellikle Lübnan için demografik, politik ve askerî açıdan büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden, Yüzyılın Anlaşmasıyla mücadele edebilmek için politik ve askeri gücümüzü arttırmalıyız.
 
Direniş, parlamento seçimlerindeki seçeneklerinin başarısından sonra, halk ve politik görüş açısından daha güçlü bir hale gelmiş, zorluklarla ve tehlikelerle mücadele edebilmek için daha fazla güç kazanmıştır.’

Diğer Haberler