Suudi Prens’ten Darbe Çağrısı

Suudi prenslerinden Halid bin Ferhan bin Abdulaziz Al Suud, Middle East Eye'ye verdiği röportajda, Kral Selman’a yönelik darbe çağrısında bulundu.

2013 yılında, Suudi Arabistan'ı yöneten Suud ailesinden "onur duyarak" ayrıldığını duyuran Suudi prenslerinden Halid bin Ferhan bin Abdulaziz Al Suud, İngiltere'nin en önemli gazetelerinden biri olan Middle East Eye gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.
 
Suudi prens Halid Al Suud, Suud Ailesi içinde uzun zamandır devam eden gerginliği ele alırken amcalarına, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’i tahtan indirerek yönetime el koyma çağırısında bulundu.
 
Darbe için her türlü desteği vermeye hazırız
 
Ülkeyi yönetenlere karşı muhalif cephede yer alan Prens Halid Al Suud açıklmasında, “İktidardaki aile içinde büyük öfke var. Bu bağlamda eğitim ve kültürde üst düzey bilgiye sahip olan amcalarım Ahmed bin Abdulaziz Al Saud ve Mukrin bin Abdülaziz’i (Eski veliaht) göreve davet ediyorum. Çünkü amcalarım, ülkedeki gidişatını en iyi yere götürmek için gerekli deneyim ve yeteneklere sahiptirler.” dedi.
 
Hâkim olan ailenin içinde bir bütün olarak geniş çapta bir kırgınlık olduğunu söyleyen Prens, amcalarının arkasında duracaklarını ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
 
Suudi ordusu darbeye destek verecek
 
Suudi Prens amcası Ahmed bin Abdülaziz’in daha önce İçişleri Bakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptığını hatırlatarak, "Güvenlik güçleri içinde ve kabileler arasında önemli isimler tarafından hala desteklenmektedir.” şeklinde konuştu.
 
Emniyette ve askeriyede görev yapan üst düzey yöneticilerden çok sayıda e-posta aldığını ileri süren Prens Halid, amcası Ahmed bin Abdülaziz’in Kral Selman’ı indirmek için harekete geçmesi durumunda ordu tarafından destekleneceğini iddia etti.

Diğer Haberler