Suudi Arabistan Yemen Halkını Yavaş Yavaş Öldürmeye Çalışıyor

Yemenli bir aktivist, Yemen halkının karşı karşıya olduğu acı ve sıkıntılara değinerek, Suudi Arabistan’ın kasıtlı bir şekilde Yemen halkını aç bırakarak onları yavaş yavaş öldürmeye çalıştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan yeni raporlara göre Yemen halkın yaklaşık yüzde 80’inin (21 milyon kişinin) insani yardımlara ihtiyacı var.
 
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı da Yemenli 9 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyacı olduğu ve Yemen’in kırılma noktasına yaklaştığı konusunda uyardı.
 
Yemen’de İşgal ile Mücadele Kültür Cephesi Başkanı İbtisam El-Mütevekkil, Tesnim Habere verdiği röportajda Yemen halkının kapsamlı kuşatma sonucu karşı karşıya olduğu sıkıntı ve acılar hakkında konuştu.
 
Suudi düşman bütün imkanlara sahip olmasına rağmen Yemen halkı üç yıldır bu rejimin küçük düşürücü yenilgisine şahit oluyor
 
İbtisam El-Mütevekkil bu röportajda şunları söyledi: ‘Yemen’e karşı Suudi-Amerika işgalinin üçüncü yılına girmesiyle birlikte, savaş sahnesinde bütün gelişmelerin milli kuvvetlerin lehine olduğuna, Amerika ve İsrail’in desteği altındaki Suudi Arabistan’ın şimdiye kadar savaş meydanında gerçek anlamda bir ilerleme kaydedemediğine, Arabistan’a bağlı kuvvetlerin ilerleyişi hakkında ortaya atılan tüm iddiaların sadece medya propagandası olduğuna ve hatta bu kuvvetler tarafından kısmi bir ilerleme kaydedilse bile bunun çok büyük gösterildiğine ama savaş meydanında asıl varlık gösterinin Yemen halkı olduğu gerçeğine şahit olmaktayız. Suudi düşmanı bütün imkanlara sahip olmasına rağmen küçük düşürücü bir şekilde yenilgiye uğratmada üçüncü yıla girdik. Arabistan Allah’ın ve hakkın gücünü unutmuştu.
 
Suudi Arabistan kasıtlı bir şekilde Yemen halkını aç bırakarak onları yavaş yavaş öldürmeye çalışıyor
 
Devam eden ekonomik kuşatma, Merkez Bankasının Sana’dan taşınması ve çalışanlara maaşlarının ödenmemesi ile birlikte, Yemen’deki insani kriz giderek arttı. Suudi Arabistan kasıtlı bir şekilde Yemen halkını aç bırakarak onları yavaş yavaş öldürmeye çalışmaktadır. Yemen’deki iç durum özellikle ekonomik cephede çok zor ve sıkıntılıdır. Her geçen gün açlık ve hastalık kırmızı çizgisindeki kişilerin sayısı artmaktadır. Bütün bu zorluklara rağmen Yemen halkı arasında güçlü bir beraberlik ve dayanışma bulunmaktadır ve düşmanı yenilgiye uğratan da bu birlik ve dayanışma olmuştur.’
 
Trump hükümeti göreve gelir gelmez Yemen’e karşı ilk saldırısını gerçekleştirmiştir
 
İbtisam El- Mütevekkil Amerika’nın Yemen savaşına katılıp katılmayacağı hakkında sorulan soru üzerine şunları söyledi: ‘Amerika’nın yeni hükümeti göreve başlar başlamaz, Yemen’e karşı ilk saldırısını gerçekleştirdi ve terörizmle mücadele bahanesiyle gerçekleşen bu saldırıda, doğrudan kadın ve çocuklar öldürüldü. Amerika’nın yeni hükümetinin Yemen’deki eylemelerinin şiddetlenmesi daha ilk günlerden başladı.’

Diğer Haberler