Suudi Arabistan'dan Türkiye Aleyhinde Kampanya

Kaşıkçı cinayetinden dolayı Suudi Arabistan'da sosyal medya da boykot kampanyası başlatıldı.

Türkiye'ye seyahat yapılmaması ve Türk mallarının satın alınmaması çağrısı yapılan boykota iş adamları ve Suudi hanedanı üyesi prenslerde katıldı.
 
Twitter'da açılan "Türkiye'ye seyahati boykot et" hashtagı  altında 30 bin kişi tweet paylaşımı yaptı.
 
Twitter'da açılan "Türk şirketlerini boykot et" hashtagında da 50 bin tweet paylaşımı yapıldı.
 
Twitter'da Türkiye aleyhinde açılan hastaglara Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden birçok gazeteci ve yazar da destek verdi.
 
Yapılan paylaşımlarda Türkiye, Kaşıkçı cinayetinde uluslararası kamuoyunu yanıltmakla suçlanıyor.
 
Sosyal medya çalışmasına katılanlar arasında Suudi hanedan üyeleri de verdı. Prens Halid Bin Abdullah twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türk mallarının boykot edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Suudi Arabistanlıların açtıüı Türkiye karşıtı hashtaglere Körfez ülkelerinde yaşayan İranlılar da katıldı.
 
Körfez ülkelerinde yaşayan İranlılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran çizgisine kaydığını iddia ederek Türkiye'yi düşman olarka ilan ettiler.
 
Açılan Türkiye hashteglere tepki gösteren Araplarda vardı.
 
Türkiye aleyhi prpagandaya karşı çıkan Araplar, Türkiye'ye seyahatin boykot edilmesi çağrılarının doğru olmadığını belirtti.
 
Sosyal medyada Türkiye'yi destekleyen Araplar, Türkiye karşıtı hashtaglerin Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed Bin Selman'ın sağkolu Suud El Kahtani'nin kontrolündeki 'elektonik sinekler' troll ekibi tarafından açıldığını belirtti.
 
Türkiye karşıtı Araplar, 'Türkiye'de Arap turistlere iyi davranılmadığını'  gösterdiğini iddia ettikleri videolar paylaşırken, Türkiye karşıtı sosyal medya operasyonuna tepkili Arpalar ise Türkiye'nin en iyi turizm bölgelerinden biri olduğunu savundu.
 
Sosyal medyada ki tartışmaya aktivistler de katıldı.
 
Arap aktivistler twitterda 'Muhammed Bin Selman ve Halid Bin Selman Kaşıkçı'yı öldürdü' hashtagı açtı.
 
Hashtaga tepki gösteren Muhammed Bin Selman destekçileri  bun akarşılık 'Muhammed Bin Selman Kalbimizde' hashtagı açtı.
 
HARİRİ'DEN TÜRK MALLARINA AMBARGO
 
Diğer taraftan Türkiye karşıtı bir adımda Suudi Arabistan destekli Lübnan Başbakanı Saad EL Hariri'den geldi.
 
Lübnan Türk Cemiyeti Başkanı Halid Tadmori, “Lübnan geçici hükümeti Türk mallarına ambargo uyguladı. Ancak Suudi Arabistan’la anlaşma yaparak o ülkeden gelen malları ücretsiz ülkeye soktu” dedi.
 
Tadmori, “Bakan Khoury birkaç kritik hamleyle 30 milyon dolarlık Türk mallarına yasak getirdi. Bu yasağı ulusal üretimi korumak için yaptığını iddia etti. Suudi Arabistan ve Fransa ile anlaşma imzalayarak, bu iki ülkenin mallarının ülkeye ücretsiz girişine olanak tanıdı” diye konuştu.
 
Lübnan Dışişleri Bakanı Cebran Basil’in Türkiye’nin Lübnan’da yapmak istediği her şeye karşı çıktığını söyleyen Tadmori, “TİKA Trablusşam’da şube açmak istiyor izin vermiyor. Yunus Emre Kültür Merkezi dil öğretmek için Trablusşam’da merkez açmak istiyor ona da izin verilmiyor” açıklamalarında bulundu. Geçici hükümetin Lübnan’ı yönetme gayesi taşımadığını aktaran Tadmori, “Bu kişiler ülkede İran karşıtlığını körükleyerek, Suudi Arabistan’a teslim etmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler