Suud Rejiminin El-Katif’te 4 Şii Vatandaşı İdam Etmesine Tepki Yağdı

Arabistanlı aktivistler ülkenin doğusunda bulunan el-Katif’te 4 Şii vatandaşın Suud Hanedanı Rejimi tarafından idam edilmesini kınadılar. Arabistan’ın doğusundaki el-Katif’te birkaç aktivistin idam edildiği haberinin verilmesinin ardından, Arabistanlı aktivistler twitter sayfalarında “el-Katif şehitler” #hashtagı ile paylaşımlarda bulunarak Suud Hanedanının bu adımını kınadılar.

Bu aktivistler yine itirazcıların Suud Hanedanı tarafından idam edilmesi ve terörizme destek vermekle suçlanmasını kınayarak şu ifadeleri kullandılar: Bu şekilde yapılan toplu idamlar, Arabistan’ın ülke dışındaki saygınlığını sarsmaktadır.
 
Arabistan İçişleri Bakanlığı da salı günü yaptığı açıklamada: “Ülkenin doğusunda bulunan el-Kuteyf’te 4 Şii vatandaş terörizme destek vermek suçlamasıyla idam edildi.” dedi.
 
Suud Rejimi bu kişileri el-Katif’te terörizme destek vermekle suçlamaktadır.
 
Arabistan’ın doğu bölgesi 2011 yılından bu yana halkın Suud rejimin ayrıcı politikalarını sona erdirmesi için halkın gösterilerine sahne olmaktadır.
 
Suud Hanedanı Rejimi güvenlik güçleri  doğu bölümünün farklı bölgelerine sürekli olarak çeşitli bahanelerle baskın düzenlemekte ve halkın evlerine düzenlediği baskınlarda onları tutuklamaktadır. Bu rejim yakın zamanda ülkenin doğusundaki Şii bölgesi el-Katif’e yönelik, halkın hak ve adalete yönelik itirazlarını sonlandırmak için baskılarını artırmış durumdadır.

Diğer Haberler