Suriye’den BM Güvenlik Konseyine Acil Eylem Çağrısı

Suriye, ABD Koalisyonunun işlediği suç ve cinayetleri durdurmak için Güvenlik Konseyine acil eylemde bulunma çağrısı yaptı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta, ABD liderliğindeki yasadışı koalisyon savaş uçaklarının Pazar günü Suriye'deki Irak mülteci kampında masum sivillere karşı yeni bir cinayet işlediğini açıkladı.
 
Mektupta ABD liderliğindeki savaş uçaklarının Pazar günü Haseke'de bulunan el-Şedadi’nin güneydoğusundaki El-Khubair köyünü bombaladığı ve çoğunluğunu Iraklı kadınların ve çocukların oluşturduğu 18 sivili öldürdüğü belirtildi.
 
Suriye Dışişleri Bakanlığı, uluslararası koalisyonun dün de Haseke'nin güneydoğusundaki Tel Şayar köyünde masum sivillerin evlerini hedef aldığını ve bir ailenin 12 üyesini öldürdüğünü sözlerine ekledi.
 
Mektubun bir başka bir bölümünde şu ifadeler yer aldı: ‘Bu koalisyonun gerçek ve cani yüzü, dünyanın bütün milletlerine aşikâr olmuştur ve bu koalisyonun masum sivillere yönelik yasa dışı saldırılarına kılıf bulmak için kullandığı bütün maskeler düşmüştür.
 
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye halkına karşı Amerika koalisyonunun devam eden savaş suçları ve insanlık dışı cinayetleri ile bu koalisyonun terörizme olan desteğinin devam etmesinin ve amaçlarını gerçekleştirmek için bölücü teröristleri ve milisleri kullanmasının, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi'nin uluslararası kanunları ve bu kuruluşun tüzüğünün ilkelerini uygulamadaki ve Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan, bu ülkedeki krizi uzatmayı amaçlayan bu düşman koalisyonu engellemedeki zayıflıklarını gösterdiğini vurgulamaktadır.
 
Suriye, bir kez daha Güvenlik Konseyi'nden uluslararası barış ve güvenliği koruma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesini istemekte ve bu kuruluşa bu suç ve cinayetleri kınaması için çağırıda bulunmaktadır.’
 
Suriye Dışişleri Bakanlığı aynı zamanda Güvenlik Konseyi'ne, Amerikan koalisyonunun işlediği suç ve cinayetleri durdurmak için acil bir eylemde bulunma ve ABD kuvvetlerinin ve Suriye'de yasadışı olarak bulunan diğer güçlerin işgaline son verme çağırısı yaptı.
 
Mektubun sonunda şu ifadeler yer aldı: ‘ABD delegasyonunun ve Amerika koalisyonuna üye diğer ülkelerin delegasyonlarının silahlı çatışmalarda sivilleri destekledikleri, mülteci haklarına ve uluslararası insan hakları hukukuna ve Suriye egemenliğine saygı gösterdikleri yönündeki söylemler sadece boş konuşmadan ibarettir ve bu ülkelerin meydanda yaptığı eylemler, bu bildirilerin yalan olduğunu kanıtlamaktadır.

Diğer Haberler