Suriye Ateşkesi Nasıl Sonuçlanacak/ ABD'nin Seçenekleri Nelerdir?

ABD’li Bloomberg sitesinin Suriye’de hakim olan ateşkes ile ilgili yayınlamış olduğu raporda; Suriye ateşkesinin Rusya Cumhurbaşkanı Vlademir Putin’in ABD Başkanı Trump’tan istediği şey olduğunu belirtti.

Söz konusu haber kanalının sitesinde yayınlanan yazının devamında ise yine Rusya ile ABD ilişkilerini ele alarak şöyle yorum yaptı: “Rusya bu hafta, bu ülkenin aracılığı ile Suriye’de oluşan ateşkes sayesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Putin’in planları ile ilgili görüşlerini olumlu yönde etkilemeyi umuyor.”
 
Bu doğrultuda Suriye’de ateşkes sağlama yönünde müzakereler sürüyor ancak bu programın Suriye’nin iç savaşında bir son verebileceği konusunda bazı endişeler var.
 
Rusya Cumhurbaşkanı Putin cumartesi günü Almanya’da yaptığı açıklamada; söz konusu projenin başarıya ulaşması takdirinde Suriye krizine siyasi bir çözüm bulabilmek için uygun bir zemin hazırlayacağı konusunda söz verdi.
 
Rus dış siyaset ve savunma uzmanı, söz konusu projenin başarıyla gerçekleşmesi durumunda; İkinci Dünya savaşında Almanya’da kendisini gösteren durumun Suriye’de de gerçekleşeceğini düşünüyor. Bu uzmana göre, söz konusu projenin sonunda Suriye savaşın galip güçleri arasında bölünecektir.
 
ABD’li uzman Landis de bu projeyi şöyle değerlendiriyor: “ABD, İran, Rusya ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile işbirliği yaparak onlar ile beraber işgal edilmiş bölgeleri geri almak için savaşa katılabilir ya da İsrail ve Ürdün sınırlarına yakın güvenlik bölgelerini gözlemleyerek asıl müttefiklerini ilan edip Suriye topraklarının büyük bir kısmını Beşar Esad’a devredebilir. Esad Suriye bölgelerinin büyük bir kısmını geri almayı planlıyor ve ABD’nin elinden de bir şey gelmiyor, dolayısıyla Ortadoğu’da İran’ın son galip olacağı yeni bir güvenlik yapıya tanık olacağız.”

Diğer Haberler