Siyonist Rejim Mescid-i Aksa'yı Yıkıyor

Kudüs'te Müslümanların kutsal mabedi Mescid-i Aksa'yı ayakta tutan tarihi kemer ve binalar, dün sabah buldozerlerle yıkılmaya başlandı. Yıkımın bir kaç gün süreceği belirtiliyor.

Siyonist İsrail yönetimi, Mescid'i Aksa yakınlarındaki bazı tarihi binaları yıkıyor. Binaların yerine, sinagog ve polis merkezi inşa edileceği iddia ediliyor. İsrail'e ait buldozerler, Mescid'i Aksa'nın yakınında bulunan Burak sahasının kuzeyindeki tarihi bina ve kemerleri yıkmaya başladı.

Yıkım çalışmalarına tepki gösteren El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, 'İşgal güçleri, ikinci gününde Mescid'i Aksa'nın 50 metre uzağındaki Burak duvarının (Ağlama Duvarı) kuzeyindeki tarihi kemer ve binaları yıkmaya devam ediyor' ifadelerine yer verildi. Yıkımın tamamlanmak üzere olduğunun belirtildiği açıklamada, İsrail'in içerisinde sinagog, karşılama salonu, polis merkezi, müze ve hamamların bulunduğu çok yönlü bir kompleks bina etmeyi planladığı ileri sürüldü.

Tel Aviv yönetimi'ne bağlı Kudüs Belediyesi, geçen sene yerleşim kurumlarının işbirliğiyle Arap sokaklarına İbranice isimler verilmesi, sinagog inşa edilmesi ve Ağlama (Burak) Duvarı yakınlarındaki binaların restorasyonuna izin vermişti.

İsrail ordusu, 28 Ocak'ta izinsiz olduğu gerekçesiyle Mescidi Aksa'nın güneyindeki bir ev ve üç bahçeyi kullanılamaz hale getirmişti. Tel Aviv, geçtiğimiz ay da El-Halil'de bir camiyi yıkmış, Aralık 2012'de ise Beytüllahim ve Nablus'ta 51 ev için yıkım kararı almıştı.

Diğer Haberler