Siyonist İsrail Filistinlilere Saldırdı/Gazze'den Son Dakika Gelişmeleri

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı karşısında Filistin halkı Büyük Geri Dönüş Yürüyüşüne başladı. Filistinlilerin sınır bölgesine gelmesi üzerine Siyonist rejim askerleri gerçek mermilerle sivil halk üzerine saldırdı.

16.00: ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği resmen açıldı.
 
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs Büyükelçiliği için açılış töreni düzenlendi.
 
 Açılışa ABD Başkanı Donald Trump katılmadı ancak davetlilere telekonferansla hitap etti.
 
Trump'ın kızı İvanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise törende hazır bulundu.
 
Heyet, öncesinde ise dışişleri bakanlığındaki etkinliğe katıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararını övdü. Netanyahu, kararı "cesur" olarak niteledi.
 
15.23: Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, İsrail hükümetini 'İsrail işgaline karşı kahramanca direnen Gazzelilere karşı korkunç bir katliam düzenlemekle suçladı. Mahmud, uluslararası toplumu bu korkunç katliamı durdurmak için müdahale etmeye çağırdı.
 
15.20: Orta Amerika ülkesi Guatemala, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma faaliyetlerinin tamamlandığını, Kudüs Büyükelçiliği'nin çarşamba günü resmen açılacağını açıkladı.
 
15.15: Kudüs'ün kuzeyinde bulunan Kalendiya'daki İsrail kontrol noktasında İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında çatışmalar yaşanıyor.
 
15.12: Siyonist İsrail ordusuna ait savaş uçakları Filistin'de bazı noktalara 3 füze ile hedef aldı.
 
15.08: Hamas liderlerinden Fethi Hammad 'Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü'nde konuştu: "Gazze'ye uygulanan abluka dünya tarafından kırılmazsa, biz ablukayı elimizle kıracağız."
 
15.05: Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Filistin direnişine ait bir gözlem noktası Siyonist İsrail askerleri tarafından hedef alındı.
 
Kalkaliye'deki İsrail kontrol noktasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
 
15.00: Filistin Enformasyon Merkezi: El Halil ve Bab Ez Zaviye bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
 
14.50: İşgal rejimi, Filistinli protestocuların üzerine İHA'larla gaz bombası atıyor.
 
14.45: Şehit olan 18 Filistinlinin isimleri netleşiyor.
Şehit Ala'a El Hatib.
 
Şehit Musab Yusuf Ebu Leyle.
 
Şehit Cihad Musa.
 
14.35: Filistin İslami Cihat Hareketi liderlerinden Halid El Bataş'ın, Siyonist İsrail'in attığı gazlardan etkilendiği, ambulansta tedavi edildiği bildirildi.
 
14.30: Gazze'de bulunan Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada: Şehit sayısı 18'e yaralı sayısı ise 918 yükseldi bilgisini paylaştı.
 
14.20: Hamas'ın önemli isimlerinden Musa Es Simak (Ebu Muhammed) İsrail saldırısı sonucu şehit oldu.
 
14.00: İsrail Kanal 12 televizyonu: "Bazı Filistinlilerin Gazze Şeridi'nden sızmaya çalıştığından dolayı gerginlik yaşanıyor. Binlerce kişinin sınırı geçme ihtimaline karşı İsrail ordusu bazı bölgelere girdi."
 
13.57: Son gelen bilgilere göre; Siyonist saldırı sonucu 16 kişi şehit olurken 600 kişi yaralandı.
 
13.53: İsrail askerleri abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 9 Filistinli hayatını kaybetti, 93 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı. 
 
Siyonist İsrail rejiminin, gösterilerin dünyaya duyurulmasını engellemek için telekomünikasyon sistemine müdahale ettiği aktarıldı.
 
Filistinliler, sabah erken saatlerde Gazze sınırına araba lastiği taşımaya başladı. İşgal rejimi, milyonluk gösteriyi engellemek için Filistinlilerin bulunduğu alana gaz bombalarıyla saldırdı.
 
Netanyahu ABD Büyükelçilik galasında konuştu
 
Öte taraftan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacak olmasından dolayı dün bir gala düzenlendi.
 
İsrail Başbakanı Netanyahu, herhangi bir barış anlaşmasında "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak kalacağını" söyledi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'a söz konusu kararlarından dolayı teşekkür eden Netanyahu, bu kararla İsrail ile ABD arasındaki müttefikliğin hiç olmadığı kadar güçlü hale geldiğini belirtti.
 
Netanyahu, galaya katılan, aralarında Avusturya ve Romanya gibi ülkelerin de bulunduğu 32 devletin diplomatlarına büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma çağrısı yaparak, bu adımın "barışı kolaylaştıracağını" iddia etti.
 
"Yeruşalayim"in (Kudüs'ün İbranice eski adı) Yahudilerin "bin yıllık başkenti" ve İsrail devletinin "uzun yıllardır başkenti" olduğunu ileri süren Netanyahu, "Herhangi bir barış anlaşmasında Kudüs, İsrail'in başkenti olarak kalacaktır." diye konuştu.
 
Netanyahu, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden memnun
 
Netanyahu ayrıca, ABD'nin 2015 yılında İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinden de memnun olduklarını sözlerine ekledi.
 
ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017'de, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e 14 Mayıs'ta taşıma kararı almıştı.
 
Karar, bölgesel ve uluslararası düzeyde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda büyük tepkiyle karşılanmıştı.
 
Aksa’nın duvarına ABD ve İsrail bayrağı yansıttılar
 
ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı sonrası bugün açılış için geniş güvenlik önlemleri alınırken Filistinliler gösteri yürüyüşüne başladı
 
Türkiye saati ile 15:00'te yapılacak olan ABD'nin Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması programı için şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı.
 
Heryere keskin nişancıların yerleştiği ve sıkça siren seslerinin duyulduğu bölgede dün geceden bu yana Mescid-i Aksa'nın duvarlarına ışıkla İsrail bayrağı yansıtılarak Müslüman halk kışkırtılmaya çalışılıyor.
 
Gazze ve Batı Şeria sınırına yürüyerek protesto gösterileri yapmaya başlayan Filistin halkı ile İsrail askeri arasında çıkan çatışmalarda şimdiden 5 Filistinli yaralandı.
 
Gazze’de camilerde salalar okundu
 
Öte yandan Gazze'deki tüm camilerde salalar okunmaya başladı.
 
İsrail vatandaşı olan 2 milyon Filistinli de gösterilere katılarak ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto ediyor.
 
Bugün İsrail'in Filistin topraklarını işgal edip 5 milyon Filistinliyi topraklarından sürdüğü Nekbe olayının da yıldönümü.

Diğer Haberler