Siyonist Başbakan’ın Yakında Sudan’ı Ziyaret Edeceği İddia Ediliyor

Siyonist İsrail medyasının İsrail Başbakanı Benyanim Netanyahu’nun Hartum’u ziyaret edeceğiyle ilgili iddialarına Sudanlı siyasetçilerden açıklamalar geldi.

Sudan’da iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerinden Abdüssahi Abbas, Netanyahu’nun Sudan’ı ziyaretinin mümkün olmadığını ve Sudan resmi çevrelerinde böyle bir ziyaretin konuşulmadığını söyledi.
Anadolu Ajansı’na konuşan Abbas, işgal rejimi radyosunun iddiasının asılsız olduğunu ifade etti.
Sudanlı yetkili, ülkesinin işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi konusundaki tavrının net olduğunu ve tamamen Filistin davasına bağlı olduğunu açıkladı.
Abdüssahi, “İsrail, Müslüman bir Arap devletini işgal ediyor. Kutsal mekanlara tecavüz ediyor ve Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmelerine engel oluyor” dedi.
Ulusal Kongre Partisi liderlerinden Abdurrahman Huder de Arabi21’e yaptığı açıklamada, İsrail’den Sudan’a herhangi bir ziyaretin ve yakınlaşmanın söz konusu olmadığını açıkladı. Partisinin İsrail’e karşı tutumunun sabit olduğunu söyleyen Huder, İsrail’le normalleşme adımlarının mümkün olmadığını kaydetti.
Sudan Halk Hareketi liderlerinden General Haşim Bedreddin ise, Siyonist İsrail ile Sudan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için görüşmelerin olmasını ihtimalini uzak görmüyor.
Gizli görüşmelerin açık görüşmelerden her zaman daha yoğun olduğunu belirten Bedreddin, Ömer El Beşir yönetiminin İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeyi daha önceden kabul ettiğini ama iç cepheyi dizayn etmek için zaman istediğini ifade etti. Bedreddin, Siyonist rejimleri normalleşme girişimlerinin yeni olmadığını dile getirdi.
Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Sudan'ın Darfur bölgesinde savaş suçu işlediği iddiasıyla Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in tutuklanması kararı ve uluslararası baskıları hafifletmek için İsrail’le ilişkileri normalleştirme yoluna gidildiği belirtiliyor.
Siyonist İsrail yetkilileri, Asrın Anlaşması projesi çerçevesinde Kuzey Afrika ve Arap ülkeleriyle ile ilişkilerini normalleştirmek için yoğun temaslarda bulunuyor.
İşgal rejimi başbakanı Netanyahu, geçen ay işgal rejimiyle diplomatik ilişkileri olmayan Umman’ı ziyaret etmişti.
İşgal rejimi resmi yayın kuruluşu, Ekonomi Bakanı Eli Cohen’in Nisan ayında Bahreyn’de düzenlenecek uluslararası bir konferansa katılma daveti aldığını bildirdi.
İşgal rejimi resmi yayın kuruluşu, dün yayınladığı bir haberde, işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yakında Sudan’ı ziyaret edeceğini öne sürmüş fakat ziyaretle ilgili herhangi bir tarih vermemişti.
Adı açıklanmayan İsrailli kaynaklara dayandırılan haberde, işgal rejiminden ekiplerin Sudan’la diplomatik ilişkiler kurulması için çalıştığı iddia edilmişti.

Diğer Haberler