Şiiler Vahdet İstiyor

Bahreyn İslam Âlimleri Şurası yayınladığı bir bildiride 5 Nisan Cuma günü Şiiler aleyhinde bir konuşma yaparak Müslümanları mezhep çatışmasına çağıran Suudi Arabistanlı müftüyü kınadı.

Bahreyn İslam Alimleri Şurasının yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

Bu tür talihsiz açıklamaları kınıyoruz ve Müslümanlar arasındaki vahdetin zaruri olduğunun altını çizerek diyoruz ki: Hep birlikte Allah’ın ipine sarılalım; hep birlikte ve omuz omuza İslam’ın büyük düşmanı emperyalizm ve siyonizme karşı direnelim. Şii mezhebi İslam dünyasının asli ve ayrılmaz bir parçasıdır; İslam’a tam bir samimiyetle bağlı olan bu mezhebi İslam ümmetinden ayırmaya çalışmak sadece İslam’ı zayıflatmak isteyenlere hizmet eder. İslam’ın izzet ve onurunu korumak ise bugün kendisine Müslüman diyen herkesin en önemli görevidir.

Şiiler İslam ümmetinin vahdet ve bütünlüğünü tevhid inancının bir gereği olarak gören bir mektebin mensuplarıdır. Mezhebi farklılıklar İslam dinindeki kavramları algılamada oluşan bir anlayış farkıdır ve bu anlayış farkı, farklı mezhep mensuplarının bir arada yaşamalarına engel teşkil etmez. Bir kez daha Bahreyn İslam Âlimleri Şurası olarak söz konusu müftünün talihsiz açıklamalarını kınıyoruz ve İslam ümmetinin birlik ve vahdet içinde yaşaması gerektiğini vurguluyoruz.

Suud müftüsü geçen hafta Cuma namazı hutbelerinde İslam ümmetini Müslümanların inancını hedef alan batıl Şiilikle savaşmaya çağırmıştı.

Arabistan’ın Vahhabi müftüsü Abdulaziz bin Abdullah A’l-i Şeyh Başkent Riyad’da kıldırdığı Cuma namazında “Şialar Müslümanların inancını hedef almıştır. Bu nedenle Müslümanların siyasi ve mezhebi liderlerini Şialarla mücadele etmeye davet ediyorum" sözleriyle kin kusmuştu.

Her gün onlarca mazlum Filistinliyi öldüren İsrail ve Yahudiler hakkında şimdiye kadar en küçük bir açıklamadan kaçınan müftünün bu çağrısını anlamlı bulan uzmanlar, İsrail ve Amerika’nın yeni bir mezhep fitnesini, işbirlikçi Araplar eliyle yapmaya hazırlandığını belirttiler.

Şii mezhebinin batıl bir mezhep olduğunu iddia eden Suud Hanedanı müftüsü Abdulaziz bin Abdullah, Şiilere karşı her türlü mücadeleyi yapacaklarını da sözlerine eklemişti.

Diğer Haberler