Şehadet Bir Çağrıdır Nesillere Çağlara (Foto)

Türkiye’deki İslami Hareketin öncü isimlerinden Fatih Akıncılar’ın kurucusu Metin Yüksel 23 Şubat 1979 yılında namaz çıkışı Fatih Camii avlusunda şehit edilmiştir.

Metin Yüksel 17 Temmuz 1958’de Bitlis’e bağlı Kolongo’da doğmuştur. Yüksel, İslâm alimi Sadrettin Yüksel'in oğludur. 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul Fatih’e yerleşirler. Metin Yüksel İslami ve eğitimleri babasından alır.  Metin henüz ilkokul çağlarındayken  “İslam Cemaati” adını verdiği bir grup kurmuş arkadaşları İslami faaliyetlerde bulunuyordu.

Okulu bırakan Metin Yüksel dönemin önemli gençlik oluşumlarından MTTB’ye (Milli Türk Talebe Birliği) katılır. Daha sonra Akıncılar derneğinde aktif olan Metin Yüksel arkadaş çevresiyle beraber Fatih Akıncılar Derneği’ni kurar. Metin genç yaşına rağmen kendini İslami faaliyetlere adamış ümmetçi bir Müslümandı. Hemen hemen Türkiye’nin her bölgesine koşar oradaki İslami etkinliklerde başı çekerdi. Bunların yanı sıra Fatih’e bir “dispanser” açmıştı. Doktorlar o dispansere geliyor halka iki gün ücretsiz bakıyorlardı.

İran’da İmam Humeyni’nin şanlı hareketi Şehit Metin ve arkadaşlarını da derinden etkilemişti. Şehit Metin İstanbul’un dört bir yanını “Yaşasın İran’daki İslami Savaş” afişleriyle donatıp Türkiyeli Müslümanlara İran’da İmam Humeyni’nin mücadelesini anlatıyordu. İranlı üniversiteli öğrenciler ile beraber İran’ın İstanbul konsolosluğundaki Şah’ın adamlarını da yine Metin Yüksel kovmuştu. Metin Yüksel’in yakın arkadaşı Mehmet Ali Tekin Metin’in bu yönünü şöyle anlatıyor: “O günlerde de ümmet kavramını fehmetmiş, İslam’ın evrenselliğini yakalamış nice Müslüman vardı ülkemiz insanları arasında. Ve fakat İmam Humeyni’nin uluslararası istikbara karşı yiğitçe, tavizsizce verdiği mücadelenin mesajını, yaşadığımız ülkede, bir tek Metin Yüksel kavrayabilmişti.” 

Şehit Metin bu yönlerinin yanında başka bir alanda da kabiliyetliydi. Mitinglerin afişleri kendisi çiziyor, bayrakları kendisi boyuyor ve güzel karikatürler yapıyordu. Türkiye’de İmam Humeyni ve İslam Devrimi ile ilgili ilk çizimler de Şehit Metin Yüksel’e aittir.

Metin Yüksel’in bu faydalı çalışmaları ve emperyalist güçlere karşı bu yiğitçe duruşu karanlık güçleri rahatsız etmiş ve bu karanlık ellerin maşaları tarafından 23 Şubat 1979’da Fatih Camii avlusunda şehit edilmiştir.

Diğer Haberler