Seçim Döneminde Irak’taki Tüm Geçişler Kapatılacak

Irak Başbakanı, haftalık basın toplantısında İran ve Türkiye'ye ziyaret etme kararını açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetinin Kürdistan eyaleti ile sorun yaşayan bölgeleri ve Kerkük’ü merkezi hükümetin hâkimiyetine döndürmede başarılı olduğunu ve Irak’ı bölme planlarını etkisiz hale getirdiğini söyledi.
 
Haydar el-İbadi şu ifadelerde bulundu: ‘Peşmerge kuvvetleri federal hükümet kuvvetleriyle iş birliği yaptılar ve çatışmaların artması yönündeki kışkırtmalara kulak vermediler.’
 
El-İbadi, bölgenin geleceği hakkında ülkesinin görüşünü aktarmak için Türkiye ve İran’a ziyarette bulunacağını belirtti.
 
Irak Başbakanı ayrıca, Irak'ın önemli ve etkili bir bölgesel eksen olduğunu ve tüm komşularıyla yüksek esneklikte ilişki içerisinde bulunduğunu ifade etti.
 
Haydar el-İbadi konuşmasının başka bir bölümünde şunları söyledi: ‘Irak ve Suudi Arabistan halkı, iki ülke arasındaki yakınlığı görmelidir.
 
Hükümet, Irak şehirlerine IŞİD terör örgütünün girmesinden sorumlu olan tarafları açıklamayı planlıyor.’
 
Seçim arifesinde Bağdat'ta trafik kısıtlamalarının uygulanması
 
Bağdat Operasyonlar Komutanlığı şu açıklamalarda bulundu: ‘Cumartesi öğleden sonra yapılması planlanan parlamento seçimlerinin güvenlik planı, Çarşamba günü uygulama aşamasına girecektir.
 
Celil el-Arabi basın toplantısında şunları söyledi: ‘Tüm merkezlerin ve insanların güvenliğini sağlamak için eksiksiz bir plan yürütülmektedir ve seçim günü Bağdat'ın tüm bölgeleri% 100 güvenlidir.’
 
Kamyonet ve motosikletlerin Çarşamba günü öğleden sonra Bağdat’tan geçirilmesinin yasaklandığını belirten Celil el-Arabi, Bağdat sakinlerinden güvenlik güçleriyle işbirliği yapmalarını istedi.
 
Seçim döneminde tüm kara, hava ve deniz geçişlerinin kapatılması
 
Irak Sınır Kapısı Kurumu, parlamento seçimleri sırasında tüm kara, deniz ve hava yollarının kapalı olacağını açıkladı.

Diğer Haberler