Şaban: Şii Ve Sünnilerin Tarihleri, Nebileri, Kuran' ları Ve Düşmanları Birdir

Lübnan Tevhid Hareketi lideri Bilal Şaban, şii ve sünniler arasındaki sorunların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Lübnan Tevhih Hareketi lideri Bilal Şaban, şii ve sünniler arasındaki sorunların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Lübnan Tevhih Hareketi lideri Bilal Şaban, İmam Humeyni tarafından ilan edilen vahdet haftası münasebetiyle İran haber ajansına yaptığı açıklamasında, Amerika ve İsrail'in projelerine karşı İslam dünyasının güçlerini birleştirmesi gerektiğini söyledi.

Bazı Arap ve Müslüman başarısızlıkla sonuçlanan Amerika ve İsrail projelerinin bölgedeki uygulayıcıları olmasını şaşkınlıkla karşılayan Şaban, Gazze ve Lübnan direnişinin İsrail karşısında ulaştığı güçlü konuma değindi.

Şii ve Sünniler arasında var olduğu ileri sürülen sorunların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Şaban, “Şii ve Sünnilerin tarihleri, nebileri, Kuran'ları ve düşmanları bir. Şii ve Sünniler bir halktır. Kim, şii ve Sünnileri birleştiren unsurların, ayıran unsurlardan daha az olduğunu ileri sürüyorsa kuruntu içerisindedir. Şimdiye kadar meydana gelen tüm olaylar da ispat etmiştir ki Şii ve Sünnileri birleştiren unsurlar daha fazladır. Şii ve Sünniler arasındaki fitnenin arkasında duranlar, geçmişte olduğu gibi şimdi de Müslümanların düşmanları olanlardır. Bu kişiler sadece Şiilerle Sünniler arasında değil Sünniler arasında da ihtilaf çıkartıyorlar” dedi.

Şii ve Sünni Müslümanlar arasındaki karşılıklı işbirliğinin ve anlayışının son derece mükemmel olduğunu ifade eden Şaban, Suudi Arabistan'da başlayan Araplar arası iç barış görüşmelerinin Lübnan, Filistin ve Irak'ta da yapılması çağrısında bulundu.

İslam Devrimi lideri İmam Humeyni, İslam peygamberi Hz. Muhammed(s.a)'in mübarek veladetlerinin tarihi konusunda Şia ve Ehl-i Sünnet kaynaklarındaki farklılığı- Ehl-i Sünnet'e göre 12 Rebiulevvel, Şia'ya göre 17 Rebiulevvel- değerlendirerek bunu vahdet sebebi görmüş ve bu iki tarih arasını İslami Vahdet Haftası ilan etmiştir.

Tagrib

Diğer Haberler