Rusya, Türkiye, İran Temsilcileriyle BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Astana’da Suriye’yi Görüşüyor

Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran temsilcilerinin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile üçlü görüşmelerinin Astana’da sürdüğü belirtildi.

Suriye çözümü ile ilgili müzakerelerin Astana’da yapılan 11'inci turu çerçevesinde Suriye'deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran temsilcileri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmeye devam ediyor.
Rus heyetine başkanlık eden isim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiyev. Rus heyeti daha önce Suriye hükümeti,  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı, Türk heyetiyle de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.
Astana müzakere sürecinin 11’inci turunun ilk günü, uzmanlar düzeyinde ikili ve üçlü görüşmelere ayrıldı,  bugün ayrıca gözaltına alınanların ve rehine olarak tutulanların serbest bırakılması, ölenlerin cenazelerinin teslim edilmesi ve kayıpların aranması ile ilgili çalışma grubunun 6. çalışma toplantısı da yapılacak.
Genel toplantınınsa yarın yapılması bekleniyor. Müzakerelerin sonunda BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura BM Genel Sekreteri’ne ve Güvenlik Konseyi’ne sonuçlarla ilgili rapor sunacak.
Astana müzakere sürecinin bir önceki turu 30-31 Ağustos tarihlerinde ilk kez Kazakistan’ın başkenti Astana’da değil, Rusya’nın Soçi kentinde yapılmıştı.

Diğer Haberler