Rusya Suriye’de Ne Hedefliyor?

El Menar televizyonu, Rusya’nın Suriye’deki askeri yığınağıyla öngördüğü hedeflere ilişkin bir analize yer verdi

El Menar’ın internet sitesinde yer alan habere göre Rusya’nın Suriye’de öngördüğü beş hedef ve bu hedeflerin uygulanma aşamaları şöyle:
 
1- Akdeniz’de ve Rusya’nın müttefiki olan tek Arap ülkesi olan Suriye’de nüfuz elde etmek.
 
2-Amerikan nüfuzunu dengelemeye çalışmak ve Amerika’nın nüfuz alanına doğrudan girerek Türkiye sınırında bir askeri üs kurmak.
 
3- Teröristlerin Rusya’ya geri dönmesini önlemek için terörist gruplara müdahale etmek ve Moskova’nın tehlikeli düşmanları olan Kafkaslar ve Orta Asya’daki savaşçılar üzerinde nüfuzu bulunan Türkiye’nin sınırlarına daha fazla yaklaşmak.
 
4- Rusya’nın Beşşar Esed’le ve hem geçmişte Sovyetler Birliği’nin hem de bugünkü Rusya’nın Suriye ordusuyla ittifakını korumak.
 
5- Suriye’de (Çin, Rusya ve İran’ı içeren) İpek Yolu güzergahındaki İran’la ittifak kurmak. Bu ittifakın İran, Irak ve Suriye yoluyla sıcak denizlere (Akdeniz’e) ulaşma hedefiyle Afganistan’a da ihtiyacı var. Ancak şu farkla ki Amerika’nın Afganistan’ı, Çin, Rusya ve İran arasındaki ipek yolu bağlantısını, Irak’ı ise İran’la Suriye bağlantısını kesmek için işgal etmesine rağmen Amerika’nın bu iki ülkedeki planı başarısızlıkla karşı karşıya kaldı.
 
El Menar’ın haberine göre Rusya, Suriye’deki stratejisini uygulamak için de şu aşamaları öngörüyor:
 
1- Lazkiye’de bir askeri üs kurulması. Slanfa’da ve Suriye sahilindeki sıradağlarda dev radarlar kurdu. Rusya’nın Lazkiye’deki askeri üssü çevresine yeni T-90 tankları, füze savunma sistemleri ve onlarca gelişmiş askeri teçhizat konuşlandırıldı.  
 
2- Karada Suriye ordusu temel alınıyor, karadan hiçbir şekilde savaşa girilmeksizin geniş çaplı lojistik destek öngörülüyor. Lojistik yardımların yanı sıra hava desteği ve istihbarat yardımı ve ayrıca Suriye’nin Sokhoi uçaklarına Rus uydularının açılması öngörülüyor. Bunlar daha önce talep edildiği halde reddedilmişti.
 
Ayrıca Rusya istihbarat paylaşımında bulunacak, silahlı grupların hareketlerini, ayrıca silahlı grupların toplanma yerlerini, lojistik ikmal hatlarını ve silah depolarını Suriye ordusuna bildirecek. Rus komutanlar uydu aracılığıyla askeri toplantılara katılacak. Yani Rusya askeri iletişim sistemi, Rus askeri iletişim sistemine bağlanacak.
 
3- Müttefikini askeri açıdan güçlendirmeye yönelik olarak öncelikle bazı önemli ve hassas yerlerin geri alınabilmesi için hava ve istihbarat desteği verilecek ardından Türkiye’nin rolü zayıflatılacak. Aynı şekilde Rusya’nın Suriye ordusu IŞİD’le mücadeledeki tek etkili kara gücüdür görüşünü ispat etmeye yönelik olarak IŞİD’in elindeki bölgeler geri alınacak.    
 
 

Diğer Haberler