Ruslar Hala En Fazla Çeçenler'den Korkuyor

Rusya'da yapılan bir araştırma halkın en büyük tehlike olarak Çeçenleri gördüğünü ortaya koydu, ABD ise ikinci sıraya düştü.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen ankete göre, Rus halkı "kitle imha silahları alanında" en büyük tehlikeyi Çeçen direnişçilerin oluşturduğuna inanıyor.

Yapılan araştırmada, Rusların % 46'sının Çeçenler'in Rusya için "büyük tehdit" oluşturduğunu düşündükleri, bu listenin ikinci sırasında ise Amerika Birleşik Devletleri'nin yer aldığı saptandı.

 Anket katılımcılarının % 38'i ise belirtilen her iki taraftan gelebilecek bir saldırı ya da tehditten korkuyor.

Bunların dışında, anket katılımcılarının % 24'ü El-Kaide terör örgütünün Rusya için bir tehdit oluşturabileceği görüşünü savunurken, Rusların % 20'si Çin'i, % 18'i Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni, % 15'i ise İran'ı ülkeleri için bir tehdit olarak görüyor.

Fransa ve Hindistan tarafından saldırıya uğrayabileceklerini düşünenlerin oranı % 2. Ankete katılanlar arasında her on kişiden biri ise, Rusya'yı kitle imha silahı alanında hiçbir ülkenin tehdit edemeyeceği görüşünü dile getiriyor.

Nükleer silah üreten ülkeler ile ilgili nasıl bir yaklaşım içerisinde bulunulması gerektiği sorusunu yanıtlayan anket katılımcılarının % 52'sinden fazlası bu ülkelerle ilişkilerin kesilmesi gerektiğini, % 31'i ise nükleer silah üzerine her ülkenin çalışma yürütme hakkı olduğu görüşünü belirtiyor.

Kaynak: Rusya.ru

Diğer Haberler