Ruhani: İslam'ın İmajını Düzeltmeliyiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 29'uncu Uluslararası İslami Vahdet Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, 'İslam'ın imajını düzeltmek en önemli görevimiz' ifadesini kullandı.

Ruhani, Tahran'da düzenlenen 29’uncu Uluslararası İslami Vahdet Konferansı’nın açılışında konuşma yaptı. Ruhani, “düşmanların ve büyük güçlerin” İslam’ı şiddet dini gibi göstermeye çalıştığını belirterek, “İslam’ın imajını düzeltmek en önemli görevimiz” ifadesini kullandı.
 
“Müslümanların el ele vererek doğru yolu seçmekten başka şansı yok” diyen İran Cumhurbaşkanı, Müslüman dünyasında, Kuzey Afrika’da, Ortadoğu’da ve Batı Asya’da şiddet, terör eylemleri ve katliamlar yaşandığına dikkat çekerek, “Entelektüel ve söylem temelli şiddete son verilmeli” dedi.
 
Ruhani, ABD’den silah alan ve bunları çeşitli örgütlere teslim eden ya da diğer Müslüman ülkelere karşı kullanan Müslüman ülkeleri eleştirdi ve Suriye, Irak ve Yemen’deki ölümler karşısında söz konusu ülkelerin “sessiz kaldığını” savunarak "Müslümanları krizlerin çözümü için birlikte hareket etmeye çağırdı:
 
“Şii ya da Sünni hilal diye bir şey yoktur. Bizler İslam dolunayıyız. Tüm dünyadaki Müslümanlar birlik olmalı.”
 
Suriye savaşına da değinen Ruhani, ortaya çıkan manzaranın sadece İsrail’i memnun ettiğini savundu:
 
“Suriye’nin yıkımı, Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar ya da Birleşik Arap Emirlikleri’ni güçlendirdi mi? Suriye’nin harabeye dönmesinden İsrail’den başka memnuniyet duyan oldu mu?”
 
Ruhani ayrıca IŞİD ve benzeri radikal örgütlerin militan kazanmasının en büyük nedeninin Müslümanların maddi ve manevi zayıflığı olduğunu ifade etti.

Diğer Haberler