Papa'nın Danışmanı Butiglione'den Türkiye ve Hristiyan Avrupa İtirafları

Berlusconi'nin rakibi, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda özeleştiri yaptı, Hristiyan Avrupa'ya göndermelerde bulundu.

İtalya'nın en güçlü muhalefet partisi Hristiyan Demokratlar Birliği başkanı Rocco Buttiglione, bir İspanyol gazetesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bir dönem Papa 2. John Paul'ün danışmanlığını yapan ve İtalya'da Berlusconi hükümetinin en ciddi rakiplerinden biri olarak görülen 61 yaşındaki politikacı, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda, Avrupa'yı dürüst olmamakla suçladı.

"Tutamayacağımız sözler verdik ve açıkça bunu (Türkiye'ye) söylemeyerek daha da fazla zaman kaybedersek hayal kırıklığı kötü olacaktır" ifadelerini kullanan Buttiglione, "Avrupalı halklar, Türkiye'nin Avrupa'ya girmesini istemiyor. Aslında başka bir genişleme de istemiyorlar. Avrupalı olan ve ayrıca durumu çok uygun küçük bir ülke olan Hırvatistan hariç, 20 yıllık bir erteleme dönemi olmalıydı" dedi.

2004 yılında eşcinsellik karşıtı ve ırkçı açıklamaları nedeniyle kendisini Kamu Özgürlükleri, Adalet ve İçişleri Komiserliğine aday gösteren Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu zor duruma sokan İtalyan politikacının "Hristiyan Avrupa" konusundaki tespitleri ise daha çarpıcı...

Avrupa'nın önceden Hristiyan iken bugün olmadığına inanmadığını söyleyen Buttiglione, "Avrupa asla Hristiyan değildi, her zaman Hristiyanlık ve diğer eğilimler arasında mücadele yaşadı. Faşistler, İtalyanlar olarak bize bir şey yapmamış bir yığın insanı öldürdüğümüz zaman Avrupa daha mı Hristiyandı?" ifadelerini kullandı.

İslam'ın Avrupa için bir tehdit olmadığını söyleyen Buttiglione, kıtada müslüman "işgalinden" kadınları sorumlu tuttu ve Avrupalılar'ın "kendilerinden nefret ettiğini" savundu: "Müslümanlar, çocuklarımız olmadığı için boş bıraktığımız bir toprağı işgal etmeye gelirlerse sorun bizdedir. Mesele, Avrupalıların kendi kültürlerine güvenlerinin olmamasıdır. Gerçek sorun, Avrupalıların kendi kendilerine olan bu büyük nefretidir."

Dünyabülteni

Diğer Haberler