Özgündüz'ün İran Temasları

İran'ın Kum şehrinde düzenlenen “İslami İlimlerin Buluş ve İlerlemesinde Şia'nın Rolü Konferansı” nedeniyle İran'da bulunan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve CAFERİDER Başkan Yardımcısı Niyazi Şeren Tahran ve Kum şehirlerinde çeşitli temaslarda bulundu.

Türkiye'den Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün katıldığı konferansa, Malezya, Rusya, Irak, Lübnan, Tayland, Cezayir, İngiltere, ABD, Avustralya, Tunus, Çin ve Mısır gibi diğer ülkelerden 120 katılımcı iştirak etti. 
Konferans, büyük taklit merciilerinden Ayetullah Uzma Nasir Mekarim Şirazi'nin konuşması ile başladı.
 
Ayetullah Şirazi konuşmasının bir bölümünde Şia ulemasının tarih boyunca İslami ilimlerin buluşu ve gelişmesinde büyük katkılarını takdir ettikten sonra, diğer mezheplere mensup ulemanın da bu ilime katkılarının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Beni Ümeyye ve Beni Abbas’ın, Ehl-i Beyt imamlarının yetiştirdiği alimlerin yazdığı eserlerin bir çoğunu yaktıklarını ve hatta bu eserlerin insanların eline ulaşıp ve faydalanması için zaman zaman bu kitapları gömerek sakladıklarını açıkladı. 
 
İslami İlimlerin Buluş ve İlerlemesinde Şia'nın Rolu Konferansı’nda konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Ayetullah Şirazi'ye teşekürlerini belirterek, “Bu yüce şahsiyetin farklı zamanlarda, farklı ilim dallarında çok büyük hizmetleri olmuştur” dedi.
 
Özgündüz, İslam dininin barış ve rahmet dini olduğuna işaret ederek sözlerine başladı, “Bu din her türlü şiddet ve terörden uzaktır, her alanda doğru öğretileri yaymanın peşindedir, bunun içindir ki insanların bir çoğunun ilgisini çekmektedir. İslam dini evrensel bir din olmakla beraber, insanların ihtiyacını gidermesi doğrultusunda hareket ettiği için, hiç bir zaman insanları yanlışa sürüklememektedir.
Eğer rahmet dini olan İslam'ın gerçek yüzü herkes için bilinmiş olsa düşündüğümüz birçok hedeflerimizi, insanlık alanında gerçekleştirmiş olabiliriz” dedi.
 

 

Diğer Haberler