Nijerya Polisi Şeyh Zazaki’yi Destekleyenlere Saldırdı

Nijerya Güvenlik Güçleri, Nijerya Şii lideri Şeyh Zakzaki ile dayanışma protestosu düzenleyenlere saldırdı.

Nijerya Güvenlik Güçleri Abuca’da Şiilerin düzenlediği protestoları polis köpeği, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak bastırdı.
 
Haber kaynakları çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce Şii’nin Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh Zakzaki’nin hala tutuklu bulunması nedeniyle barışçıl protesto düzenlediğini açıkladı.
 
Şeyh Zakzaki 2015 yılı kasım ayında Nijerya ordusu tarafından tutuklanmıştır. Şeyh Zakzaki’nin derhal serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararı bulunmasına rağmen, o hala tutuklu bulunmaktadır ve ordu, Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasına ilişkin yargı kararına kayıtsız kalmaktadır.
 
Edinilen bilgilere göre ordu kuvvetleri protestocuları dağıtmak için polis köpekleri, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanmıştır.
 
Nijerya’da Şiileri bastırmaya yönelik operasyonlar birkaç yıl öncesine dayanmaktadır ve daha önce de ordu kuvvetleri Kaduna eyaletinde bulunan Zaria şehrinde Şiilerin merkezine ve Şeyh Zakzaki’nin evine saldırmış ve Şeyh Zakzaki’yi ağır bir şekilde yaralayarak onu tutuklamıştır. Nijerya Ordusu Şiilere yönelik bu saldırısında aralarında Şeyh Zakazki’nin üç oğlunun da bulunduğu yüzlerce kişiyi şehit etmiştir.

Diğer Haberler