Mukteda Sadr: Obama'nın Samimiyetine İnanmıyoruz

Iraklı Şii lideri Mukteda Sadr, Obama'nın İslam konusundaki samimiyetine inanmadığını ve ABD'nin amacının dünyayı köleleştirmek olduğunu söyledi. Sadr'ın Necef'te basına dağıtılan açıklamasında, "Barack Obama, İslam'a eskiden ve şimdi düşman olan ve ileride düşman olacak Amerikan politikasını değiştiremez" denildi.

Açıklamada, "Obama'nın yapmacık konuşmasının tek hedefi vardı: George W. Bush'un kullandığı yoldan farklı bir yolla dünyayı iradesi altına almak. Direnişin devam edeceğini bilmeli. Bu laflara işgalci ABD Irak'tan, Afganistan'dan çekilene ve düşman İsrail'den desteğini çekene kadar inanmayacağız" ifadesi kullanıldı.

Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütü de Obama'nın konuşmasını eleştirdi. Hizbullah milletvekili Hasan Fadlallah, Obama'nın konuşmasının "ABD'nin Ortadoğu siyasetinde hiçbir gerçek değişiklik içermediğini" belirterek, "Arap-İslam dünyasının ders almaya değil, somut eylemlere ihtiyacı var. Bu somut eylemlere Filistin davasına karşı radikal bir değişiklikle başlanmalı" dedi. Fadlallah, "Araplarla Müslümanlar için sorunun, ABD yönetiminin İsrail'in bölgedeki saldırılarına destek vermesinden kaynaklandığını" ifade etti. İran hükümeti konuşma hakkında sessiz kalırken, konuşmayı yayımlamayan İran devlet televizyonu, konuşma hakkında "bir sürü laf, çekici ama inanılmaz" bir konuşma diye yorum yaptı.

Obama'ya pek güvenilmiyor
İran'da eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde cumhurbaşkanı yardımcısı olan Hüccetülislam Muhammed Ali Abtahi ise konuşmayı eski "Başkan Bush döneminde yaratılan düşmanca ortamın tazmin edilmesi" olarak nitelerken, siyasi yorumcu Ali Rıza Hamesiyan, Obama'nın İran'ın barışçı amaçlarla nükleer enerji üretme hakkını kabul etmesinin "ABD ile daha iyi ilişkiler yönünde atılmış ileri bir adım" olarak niteledi.

Hamas dahil, Suriye'de üslenmiş olan 8 Filistinli direnişçi grup yayımladıkları ortak açıklamada, Obama'nın konuşmasını "halkı yanıltma girişimi olarak gördüklerini" belirttiler. Açıklamada, "Obama'nın konuşması halkı yanıltma ve Amerika'nın Arap ve İslam dünyasındaki saldırgan imajını düzeltme için daha fazla yanılsama yaratma yönünde bir girişimdir" denildi.

Pakistan'da siyasi yorumcular da. "ABD'nin dünyada açtığı yaralar çok derin ve bu yaralar tek bir konuşmayla kapatılamaz" fikrini ifade etti. Amerikalı muhafazakarlar da, Obama'nın konuşmasının ABD'yi zayıflattığı görüşünde.

Haber5

Diğer Haberler