Moskova' da Görkemli Kutlu Doğum Programı

Rusya Müslümanları 'Mevlid En-Nebi' programında Peygamber Efendimizi anmak için bir araya geldiler

Rusya'nın başkenti Moskova'da üçüncüsü düzenlenen 'Mevlid en-Nebi' programını izlemek isteyen Rusya Müslümanları Kosmos otelin salonuna sığmadı. Binden fazla Rus, Tatar, Türk, Tacik, Türkmen, Kırgız, Kazak, Dağıstanlı, Azeri ve Çeçen yaşlı, genç ve çocuk Hz. Muhammed'in (s.a.s) doğum gününü kutlamak, onun sevgi, barış ve diyalog anlayışından istifade etmek için kutlama törenine koştu.

Rusya Müftüler Konseyi ve Nadejda (Umut) Vakfı'nın birlikte düzenlediği programa, Rusya Parlamentosu üst kanadı Duma, Moskova Belediyesi, Doğu Bilimler Enstitüsü, Asya Afrika Ülkeleri Enstitüsü ve Moskova İslam Üniversitesi destek verdi.

İstanbul Beyazıt Camii İmam Hatibi Suat Göztok'un Ezan-ı Şerif okuması ile başlayan program, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'in gecenin önemini anlatan konuşması ile devam etti.

Gaynuddin, Rusya'da Müslümanların totaliter rejim varken de Hz. Muhammed (s.a.s) sevgisini hiç kaybetmediğini söyledi. Gaynuddin, "Allah'ın kutsal elçisi Muhammed, (s.a.s) alemlere rahmet olarak gönderildi ve Rusya Müslümanları dinin yasak olduğu totaliter rejimdeyken de Peygamberine sevgisini korudu. Onun mirasını, sünnetini öğrenmeye çalıştı ve onun çağrılarına kulak verdi." dedi.

İslâmiyet'in Rusya'ya giriş kapısı olan Kafkas Derbent bölgesine bir gezi düzenlediğini ifade eden Gaynuddin, "Oralarda ilk defa açıktan ezan okuduk. O ezan ki, aldı bizi çok uzaklara götürdü. Efendimiz'in arkadaşlarının okuduğu ilk ezanı hatırladık" şeklinde duygularını ifade etti.

'ÂLEMLERE RAHMET HZ. MUHAMMED' ŞİİR YARIŞMASI

Programda Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden yüzlerce şiirin katıldığı Hz. Muhammed (as) temalı şiir yarışmasında ilk üçe girenlere ödülleri verildi.

Moskova'dan Rinat Begmamadov birincilik ödüllünü alırken Azerbaycan'dan da Ahundov Emil'in şiiri ikinci seçildi. Belarus'tan yarışmaya katılan Müslüman olmadığı halde Hz. Muhammed'e şiir yazan Gorgi Vasilov'un şiiri de yüzlerce şiir arasından üçüncülük ödülüne lâyık görüldü.

Türkiye'den Ahmet Gürsel ve sema ekibinin ilâhîleri ve dervişlerin sema gösterileri ile gece renklenirken, Topkapı Sarayında yer alan Kutsal Emanetler resim sergisi de geceye katılanlar tarafından ilgiyle gezildi.

Rusya ve Tataristan millî şairi Naile Fatihova ve 'Medine grubu' Hz. Muhammed'e atfen yazdığı 'Ey uzak çöllerin sıcak ateşi, salatu selâm sana olsun; Sen kâinatın varlık sebebisin, keşke yanında olabilsek' ilâhîsini seslendirdi. Dağıstanlı iki küçük kız çocuğu Raziye Gimbotava ve Zumrut Mageodova da Arapça olarak 'Salatullah' ilâhîsini okudu. Tatar Ruzaliye Kayyımova da 'Kitap' adlı parçası ile dinleyenlerden büyük alkış aldı.

Kayyımova Tatarca okuduğu şiirinde "Ne zaman cefa çeksem, ne zaman ruhum daralsa, ey Kur'ân senin sayfalarını çevirdiğimde rahatlıyorum. Her kelimesi bana yol gösteren yıldızlar gibidir. Geleceğimi aydınlatan Kur'ânım sana rahmet" diyerek dinleyenleri duygulandırdı.

Rusya'nın ünlü sanatçılarından Rinat İbragimov ve Roza Habubilina birlikte Rusça okudukları 'Luç Kur'âna' (Kur'ânın Işığı) 'Kur'ânın yıldızları kalplerimizde, bizim şafağımız ancak onunla' şarkısı ile program sona erdi.

'KALBİM ZOR DAYANDI'

Programdan sonra duygularını ifade eden Rusya Tatar Kültür Derneği Başkanı ve emekli general Rasim Süleymanoviç Akçurin programdan sonra insanların dağılmadığına işaret ederek, "Büyük lezzet aldık, doyamadık. Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed'e sena olsun" dedi.

Kalbinin dayanamayacağını söyleyen yaşlı teyze Fatma Nurahmedova, "Çok heyecanlandım. İnsanlar birbirlerini seviyor. Peygamber Efendimizi tanıma adına muhteşem bir program oldu. Devamını istiyoruz" talebinde bulundu.

'İSMİNİ DUYUNCA BÜTÜN DERTLERDEN KURTULUYORUM'

Kur'ân-ı Kerim'i Rusçaya şiirsel olarak tercüme eden Rusya Bilimler Akademisi'nden Valeri Porokhova, dervişlerin sema gösterisine başlaması ile birlikte bir hafiflik hissettiğini söyledi.

Porokhova heyecandan titrediğini ifade ederek, "Peygamberimizin ismini duyunca bütün dertlerden uzaklaşıyorum, bütün bedenimi bir nur ve sıcaklık kaplıyor" ifadelerine yer verdi.

Tatar Ahmet Sattaroviç de 'Peygamberimiz bütün dünyaya sevgi ve barış getirdi. Onun varlığını ne kadar muhtacız' diyerek duygularını ifade etti.

Gözleri dolu "Çok duygulandım" diyen Ferhat Arifulloviç "73 yaşındayım. Sovyet dönemini çok iyi hatırlıyorum. Abdest, namaz nerede; çok zordu. Bugün gençlere bakıyorum, Peygamber Efendimiz için bir araya gelmişler. Gençlerin heyecanı beni umutlandırdı. Şu an ülkemizde din ve Peygamberimiz hakkında serbestçe ve rahatça konuşabiliyoruz" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Programa katılanlar arasında yapılan çekilişte altı kişi umre hediyesi kazandı.

Ajanslar

Diğer Haberler