Morales: Soykırımı 'Fetih' Olarak Takdim Ettiler

Bolivya Devlet Başkanı Morales," Amerikan kıtası, hep sömürüldü.resmi tarih, Amerika'nın istilasını 'Amerikanın keşfi', soykırımı ise 'fetih' olarak takdim etti.

Amerikan yerlilerine "Kıtamızın bağımsızlığını yeniden kazanalım" çağrısında bulunan Bolivya Devlet Başkanı Morales," Amerikan kıtası, hep sömürüldü. Resmi tarih, Amerika'nın istilasını 'Amerikanın keşfi', soykırımı ise 'fetih' olarak takdim etti. Bugün de zenginliklerimize serbest ticaret anlaşmalarıyla el atmanın adını entegrasyon koydular..." dedi.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Amerikan yerlilerinden "ilkinden 200 sene sonra Amerika'nın ikinci ve nihai bağımsızlığını kendi elleriyle kazanmalarını" istedi. Peru'daki Titicaca gölü kıyısında düzenlenen Amerikan Yerlileri Zirvesine mesaj yollayan sosyalist Morales, yerli halklarına "kendi kaderlerini kendi ellerine almalarını ve arzu ettikleri dünyayı kendi elleriyle kurmaları" çağrısında bulundu. Programı dolu olduğu için zirveye katılamayan Morales, zirvede okunan mesajında, "Şunu herkes bilsin ki, mücadelemiz bitmedi. Direnişten isyana, isyandan devrime gidiyoruz: İkinci ve nihai bağımsızlık vakti gelmiştir..." ifadesini kullandı.

Gerçekleştirdikleri soykırımı fetih olarak takdim ediyorlar


Amerikan kıtasının hep sömürüldüğünü hatırlatan Bolivyalı yerli lider, resmi tarihin Amerika'nın istilasını "Amerika'nın keşfi", soykırımı ise "fetih" olarak takdim ettiğini belirtti ve "Bugün de zenginliklerimize serbest ticaret anlaşmalarıyla el atmanın adını entegrasyon koydular..." dedi. Bolivya, 1825'te İspanyollardan kazanılan bağımsızlık yolundaki ilk isyan hareketinin 200. yıl dönümünü kutluyor. İsyan, seneye de birçok Latin Amerika ülkesinde büyük törenlerle kutlanacak.

Diğer Haberler