Mısır Kimlikten 'Dini' Kaldırıyor

Mısır'da özellikle de Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından tartışmalara sebep olabilecek yeni bir uygulama başlatılıyor.

İktidardaki Vatan Partisi Erformasyon Sorumlusu Dr. Alaaddin Hilal, kimlik kartlarındaki 'Din' bölümünün kaldırılması konusunda çalışmalar yapıldığını söyledi.

Mısır'da Barış Sevenler Derneği tarafından düzenlenen 'Mısır Vatandaşlığının Geleceği' konulu panelde konuşan Hilal, Mısır'daki Bahailerin kimliklerindeki 'Din' bölümünün boş bırakılması konusundaki karardan sonra, bütün ülke vatandaşlarının kimlik kartlarında bu bölümün tamamen kaldırılmasının gündemde olduğunu söyledi.

Bu konuda bazı gruplar tarafından ciddi itirazlar gelebileceğini de kaydeden Hilal, ülke halklarının aynı kültür içerisinde yetişmesi ve aynı şekilde muamele edilmelerini sağlamak için böyle bir uygulamaya gidilmesi konusundaki girişimlere devam edeceklerini iddia etti.

Mısır'da altmışlı yıllardan beri Bahailerle için bu uygulama geçerliydi ancak, bunun kanuni hale getirilerek ilan edilmesiyle birlikte, diğer dinlerin de yazılmaması gündeme geldi. Yönetim ülkede milli güvenliği temelinde farklı bir strateji anlayışı içerisinde böyle bir uygulamaya başlamayı hedefliyor.

Dünyabülteni

Diğer Haberler