Mısır'dan Siyonizm'e Bir Hizmet Daha...

Gazze'deki katliamlara açıkça göz yuman, sınırlarını kapatan işbirlikçi Mısır, Lübnan direnişini karalamaya devam ediyor.


Mısır ve Lübnan merkezli Hizbullah arasındaki gerginlik artarak sürüyor. Mısır Mahkemesi'ne yapılan bir başvuru ile Hizbullah'ın yayın organı El Manar Televizyonu'nun Kahire'ye ait Nilesat uydusundan yayın yapma lisansının iptal edilmesi istendi!

Başvurunun gerekçesi olarak ise El Manar'ın mezhep ayrımcılığı yapması gösteriliyor!

Londra'dan yayın yapan El Manar Televizyonu, Hizbullah'a yakın ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın sık sık boy gösterdiği kanal olarak biliniyor. El Manar özellikle 2006 yılındaki Hizbullah-İsrail savaşı sırasında dünya gündemine oturmuş, en güvenilir kanal olmuş, hem İsrail'e karşı büyük bir medya savaşı yürütmüş hem de katliamları görmezden gelen Arap rejimlerini sert bir dille eleştirmişti. Başvuruda El Manar'ın Kahire aleyhine yalan haberler yaptığı, Mısır'ı ABD işbirlikçisi ve Yahudilere hizmet eden bir ülke gibi gösterdiği de ifade ediliyor.

Mısır geçtiğimiz günlerde de ülke rejimini değiştirmek iddiasıyla bazı Hizbullah üyelerini tutuklamıştı. İslam dünyasında ve Mısır'da artan Nasrallah sevgisi ve vahdet duygusundan rahatsız olan Kahire yönetimi İsrail'e tepkiden çok, Siyonizm'e direnenlere tepki gösteriyor.

Kahire, Arap dünyasının en fazla izlenen kanalı olarak kabul edilen El Cezire'yi de dizginlemeye çalışıyor. Özellikle İsrail'in son Gazze saldırılarında Mısır'ın imajının Arap ve Müslüman ülkeleri nezdinde düşmesinde büyük rol oynayan, gerçekleri açığa çıkaran El Cezire'nin kaos oluşturmaya çalıştığını öne süren Kahire, Katar merkezli kanalın tarafsız bir yayın politikası izlemediğini iddia ediyor.

Diğer Haberler