Kudüs`teki Filistinliler`e "Taşının Rüşveti"

İsrail, Kudüs`te yaşayan 1500 Filistinli`ye evlerini terketmeleri için para teklif etti

Filistinli ailelerin avukatı Ziad Kavar, İsrailli yetkililerin kendilerine Kudüs`ten ayrılmaları ve Silwan tepeleri ya da Han Yunus`ta bir başka mahalleye taşınmaları karşılığında binlerce dolar teklif ettiklerini açıkladı.

Bu teklifin, 1500 ailenin tamamı tarafından reddedildiğini anlatan Kavar, "Onlara, bu toprakların bize dedelerimizden miras kaldığını ve buralardan vazgeçmeyeceğimizi söyledik" dedi.

Kendisine para teklif edilen Filistinliler`den Feşi Ebu Diab, "Biz burada doğduk, çocuklarımız burada doğdu, torunlarımız burada doğacak" ifadelerini kullandı.

İsrailli yetkililer ise, boşaltılmak istenen evler hakkında "yıkım" kararı olduğunu, Filistinli ailelere "gönüllü" olarak taşınmazsa, evlerden çıkartılacaklarını iddia ediyor.

Uzun zamandır yıkım kararlarına karşı tepki gösteren İsrailli insan hakları örgütleri, yıkım kararlarının Kudüs`teki Filistin mahallelerine el koymak isteyen yahudi yerleşimcilerin baskısıyla alındığını kaydederek, bölgede "arkeoloji parkı" kurulacağı iddialarını yalanladı.

Dünyabülteni

Diğer Haberler