Kremlin, Aliyev' den Sonra Sarkisyan' ı da Çağırdı

Kremlin Serj Sarkisyan'ın Moskova'ya 23 Nisan'da bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ziyaretinin ardından Moskova'nın Ermeni lideri çağırması Moskova'nın iki ülke arasındaki müzakerelerde inisiyatifi elinde bulundurmak istediği şeklinde yorumlanıyor.

Kremlin'den yapılan açıklamada, ziyaretin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti üzerine gerçekleşeceği duyuruldu. Moskova'nın Haziran ayında St. Petersburg'da gerçekleşecek 'Uluslararası Ekonomik Forum' toplantısında üçlü bir zirve hazırlığında olduğu kaydediliyor.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çatısı altında bulunan Erivan'ın Rusya ile ortak hava savunma sistemi bulunuyor. Erivan'ın Rusya'dan ekonomik kriz sürecinde garantilediği 500 milyon dolarlık krediye ek yeni kredi talebinde bulunması bekleniyor.

Azerbaycan lideri ile dün görüşen Rusya Devlet Başkanı Medvedev iki ülke ilişkilerinde özellikle enerji alanında yeni bir sayfa açıldığını vurgulamıştı. Azeri petrolünün Rusya üzerinden daha fazla sevk edilmesi, doğalgaz konusunda Rusya ile tam bir işbirliğinin gerçekleşmesi konusunda önemli gelişmeler sağlandı. Taraflar 1 Ocak 2010'a kadar yeni bir enerji anlaşması konusunda mutabakat sağladı. Bunun karşılığında Rusya da Bakü'ye Dağlık Karabağ sorununun çözümünde destek sözü verdi.

Dünyabülteni

Diğer Haberler