Kerbela'nın En Küçük Şehidi Hz. Ali Asgar (a.s)'ın Kutlu Doğum Günü

Hz. Zeyneb’in (s.a) bebeği Hz. Hüseyin’in (a.s) yanına getirerek düşman ordularından bebek için su istemesini ister.

İmam Hüseyin (a.s) çocuğu alarak düşman ordusuna yaklaşır ve şöyle buyurur: “Ey Cemaat! Sizler Şiaları ve yetimleri öldürdünüz ve bu çocuk yalnız kaldı ve o da susuzluktan kıvranmaktadır. Ona bir yudum da olsa su verin.” İmam Hüseyin onlarla bu şekilde konuşurken birden birisi bebeği okla hedef alarak onu şehit eder.
 
Hazreti İmam Hüseyin(a.s)’in evlatlarının en küçüğüdür. 9 Receb 60. Hicri yılında Medine-i Münevvere'de dünyaya geldi. Annesinin adı Hz. Rubab Hatun’dur. İmam Hüseyin (a.s) "Bin oğlum olsa hepsinin adını Ali koyarım" buyurduğu üzere üç oğlunun üçünün de adını Ali koymuş, onların ayırd edilebilmeleri için Ali Ekber, Ali Evsat ve Ali Asgar (büyük, ortanca, küçük) gibi lakaplar vermiştir.
 
18 veya 19 günlük iken babasıyla birlikte Medine'den hicret eden Ali Asgar 10 Muharrem 61 Hicri yılında altı aylık iken su verilmesi için babasının kucağında Yezid ordusunun karşısına getirilmiş ancak Hermele’nin kemanından çıkan üç perli ok onun boğazını biçmiş ve babası Hz. İmam Hüseyin (as)’ın kucağında susuz olarak şehit olmuştur.  Hz. İmam Hüseyin (as) meydana getirdiğinde:  “Bize yardım etmek için buraya çağırıp, sonra da bizi katleden bu toplulukla aramızda adaletinle hükmet.
 
Yüce Rabbim! Yolunda çektiğim bu çetin musibetleri, senin görüyor olman acılarımı hafifletiyor!
Rabbim! Bu masum yavrunun, kanı arşına ithafımdır.
 Kabul buyur Allah’ım!” Buyurmuştur. 
Selam olsun Kerbela’nın küçük şehidi büyük askere.  
 

Diğer Haberler